Atakan ile Behaeddin eserleri ile DAÜ’de

İz bırakan Kıbrıslı Türkler Sempozyumu DAÜ’de yapıldı. Sempozyumda, Kıbrıs’ta ilk modern konutları hayata geçiren ilk mimarlardan Ahmet Vural Behaeddin ile birçok ressam yetiştiren Ressam Ali Atakan konu edildi.

İz bırakan Kıbrıslı Türkler Sempozyumu DAÜ’de yapıldı. Sempozyumda,  Kıbrıs’ta ilk modern konutları hayata geçiren ilk mimarlardan Ahmet Vural Behaeddin ile birçok ressam yetiştiren Ressam Ali Atakan konu edildi.

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin, Kıbrıs Türk halkının sosyal, siyasal ve kültürel yaşamına katkı yapan değerler için iki yılda bir düzenlediği “İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu”nun 5’incisi dün yapıldı.

DAÜ Mimarlık Fakültesi’nde yer alan ve açılış töreninin ardından 3 oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda, Kıbrıs adasında ilk modern konutları hayata geçiren Kıbrıslı Türklerin ilk mimarlarından Ahmet Vural Behaeddin ile “hocaların hocası” olarak tanımlanan ve birçok ressam yetiştiren Ressam Ali Atakan konu edildi.

Kıbrıslı Türk değerleri topluma tanıtmak, onlar hakkında araştırma yapılmasını teşvik etmek ve bu kişiler hakkında kaynak oluşturulmasına katkı yapmak amacı da taşıyan sempozyumda, Behaeddin ile Atakan’ın hayatları, eserleri, Kıbrıs Türk toplum yaşamına katkıları irdelendi.

Sempozyum çerçevesinde, önceki gün açılan Ali Atakan sergisinin ardından Mimarlık Fakültesi’nde de Ahmet Vural Behaeddin sergisi açıldı.

 

DEĞERLİ OTURUMLAR

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Ufuk Taneri, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, DAÜ’nün akademik yaşamdaki önderliğini, verdiği değerle, kültür ve sanat alanında da sürdürdüğünü kaydetti.

Kıbrıs Türk toplumunun değerlerinin tüm Türk dünyasının değerleri olduğunu belirten Taneri, sempozyumda çok değerli oturumların gerçekleştirileceğine inandığını ifade etti.

DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Naciye Doratlı da, sempozyumun çok anlamlı olduğunu belirterek, bu yıl üzerinde yoğunlaşılan değerlerden birinin Mimar Ahmet Vural Behaeddin olduğunu ifade etti.

 

ÇALIŞMALAR 6 AY SÜRDÜ

DAÜ Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ülker Vancı Osam, Mimarlık Fakültesi ile işbirliği içerisinde sempozyuma 6 aydan bu yana hazırladıklarını belirterek, toplum belleğinde iz bırakmış değerlerin akademik düzeyde ele alınmasını hedeflediklerini kaydetti.

Osam, Mimar Ahmet Vural Behaeddin’in Kıbrıs adasında modern konutları hayata geçiren ilk mimarlardan biri olarak tarihe geçtiğini, Ali Atakan’ın da Kıbrıs Türk sanat yaşamına bir çok ressam yetiştirdiğini ifade etti.

Osam, Merkez olarak İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu’nun 5’incisini gerçekleştirdiklerini, bugüne kadar 6 uluslararası kongre, çok sayıda sempozyum ve panel düzenlediklerini, 24 kitap yayımladıklarını, Kıbrıs Araştırmaları Dergisi’nin de 34’üncü sayısına ulaştığını da ifade etti.

Bu haber 39 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER