Erenköy direnişi

Kıbrıs Türk halkının, Rumların silahlı saldırılarına karşı verdiği varoluş mücadelesinde, Erenköy çok önemli bir yer tutuyor.

Kıbrıs Türk halkının, Rumların silahlı saldırılarına karşı verdiği varoluş mücadelesinde, Erenköy çok önemli bir yer tutuyor.
Erenköy Direnişi, Kıbrıs Türkü’nün vermiş olduğu mücadelede en önemli yaşamsal kilometre taşlarından biri.
Şanlı Erenköy Direnişinin 50’nci yıl dönümü 8 Ağustos’ta, Erenköy’de düzenlenecek törenle kutlanacak ve bu direnişte şehit olanlar anılacak.
Rumlar, Erenköy’e 1964 Ağustosunda binlerce askerle saldırırken, en önemli belki de tek nedeni, bu bölgeninTürkiye ile her türlü bağlantı için köprübaşı olma özelliğini biliyordu.
1964 yılından itibaren Rumların Erenköy bölgesindeki 9 Türk köyünü kuşatması üzerine İngiltere ve Türkiye’de okuyan Kıbrıslı Türk öğrenciler, Anamur’dan balıkçı sandallarıyla Erenköy’e çıkarak, burada 3 yıl boyunca Rum Milli Muhafız Ordusu, EOKA, Yunan Alayı da dâhil olmak üzere binlerce silahlı zorbaya karşı savaştılar.
Gerek Türkiye, gerekse İngiltere’de okuyanlar Ankara Zir Kampı’nda çok kısa bir süre eğitim gördükten sonra yurt sevgisiyle koşmuşlardı Erenköy’e..
Yaklaşık 500 kişiydi Erenköy’de kahramanca savaşanlar.
O vatan sevgisi, delikanlılıklarıyla birleşince de Kıbrıs Türkü’nün mücadele tarihinin en önemli, en özellikli sayfalarını yazdı o gençler…
Her yıl 8 Ağustos’ta bu direniş ve direnişte şehit olanlar Erenköy’e gidenlerce anılıyor.
Kıbrıs Türkünün bugünlere gelmesinde önemli katkıları olan Erenköy Direnişinde şehit olanları rahmetle ve gazileri de şükranla anıyoruz.


Bu haber 7879 defa okunmuştur
  • simdi varmi kural  bogaz - 06.08.2014 memleketlerini savunmak ve namuslarini korumak icin savasan gazilere ve sehitlerimize rahmet ve tesekkur ederim.aceba bu gencler ne icin tahsillerine ara verip olume kostular,.simdiki dejenere olmaya musaait genclik bunun ne oldugunu anlaip bilmismidir.maalesef kibris davasinda hic ama hic birlik olamadik.bize karsi her konuda birlik olanlar ani rumlar niye annan planina yok dediler.

:

:

:

: