YDÜ’de Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği gerçekleştirildi
Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği gerçekleştirildi.Yakın Doğu İlkokulunda 20 Kasım Çocuk hakları günü dolayısıyla Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğrt. Görv. Uzm. Psikolog Meryem Karaaziz öğrencilere bilgiler verdi.
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğüne açıklamalarda bulunan Uzm. Psikolog Meryem Karaaziz, her bireyin 18 yaşına kadar çocuk olduğunu ve çocuk haklarını kullanabileceğini belirterek, bu hakları doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil, büyüklerimizin inançları ve görüşlerin farklılığı gibi ayrımlar yapılmayıp bütün çocukların bu haklara sahip olduğunu dile getirdi.
Karaaziz, büyüklerin çocuklarla ilgili bütün yasalarda, bütün girişimlerde önce çocukların yararlarını düşünmeleri gerektiğini ifade etti.
Sosyal yardımı, yaşam hakkını, isim hakkını dile getiren Uzm. Karaaziz,çocuğa konan ismin ve vatandaşlık hakkının değiştirilmesinde baskı uygulanamayacağını sözlerine ekledi.
Karaaziz, Çocuğu aileden kimsenin koparıp alamayacağını fakat ailenin çocuğa bakamaz durumda olduğu zaman çocuğa başka bir bakım sağlanıp ailesiyle düzenli görüşebilmesinin sağlandığını belirterek, aynı ülkelerde yaşayan anne baba ve çocukların birlikte yaşamaları için her türlü kolaylığın gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
Bazı aile ortamlarının çocuklar için yararlı olmadığını, o çocukların devletten özel koruma ve yardım alma hakları olduğunu belirten Karaaziz, devletin bu görevini çocuk için uygun bir aile bularak ya da onlara bakacak kuruluşlara yerleştirerek yaptığını söyledi.
Bu haber 36 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER