“Aman dikkat!“Bedelli” derken “temelli” kalkmasın

Ve sonunda beklenen oldu.

Ve sonunda beklenen oldu. Yeniden değerlendirilmek üzere komiteye iade edilen Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi.
Askerlik ile ilgili yasa önerisinin bugünlere gelmesinde göğsünü siper eden bir isim vardı. Defalarca Meclis kürsüsüne çıktı, açıklamalarda bulundu, yasa konusunda ısrarının gerekçelerini defalarca anlattı.
Bazen sesi duyuldu bazen ise açıklamaları yankı bulmadı. Ama sonunda başardı.
Bu isimi hepiniz biliyorsunuz. Toplumcu Demokrasi Partisi Girne Milletvekili Zeki Çeler… Öncelikle azminden dolayı kendisini tebrik etmek lazım diyoruz ve tebrik ediyoruz.
Yasaya göre, meslek lisesi mezunlarının askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesi yanında 1 Ocak 2009 tarihinden önce yurt dışına çıkıp kaçak ve bakaya durumuna düşenlere yeniden af getiriyor.
Bu da aslında yurt dışında olan vatandaşlar için ülkelerine geri dönmek adına büyük bir kapı aralıyor. Kaç tanesi döner bilinmez ama en azından kapılar aralandı.

Af düzenlemesi, Askerlik Yasası’nda yer almasına karşın yasada belirtilen süre içerisinde başvuru yapamayıp aftan yararlanmayanlar için yeniden Askerlik Yasa Önerisi’nde yer aldı.
Herhalde bu yasayla artık vatani görevini yerine getirmek için kimse tereddüt etmeyecektir.
Öneri, üniversite öğrencilerine yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde başvurmaları halinde 15 ay yerine 12 ay er olarak askerlik hakkı tanıyor.
Vatani görev bir borçtur ve bunu sağlığı elverişli olan her gencin yapması gerekir.
Eskilere şöyle bir uzandığımızda hatırlayacaksınız, askerliğini yapmamış gençlere kız verilmezdi. Zaman değişti, artık kızı almak için askerlikten bile kaçanlar var.
Askerlikten bu kadar korkulmasının nedeni belli değil…
Meclis’te kabul edilen yasa önerisiyle, bedelli askerlik hakkından çeşitli sebeplerle yararlanamayarak kaçak durumuna düşenlere de belli bir süre içerisinde af getirilerek yeniden bedelli hakkı tanınıyor.
Aslında yasaya göre her gencin askerliğini yapması için tüm önlemler alındı gibi görünüyor. Siyasilerimiz üzerlerine düşen vazifeyi yapmış gibi görünüyorlar.
Bu vatan kolay kurulmadı, bu vatan var olurken çok şehit kanı aktı. Bunları da hatırlamakta fayda var.
Son olarak sevgili siyasilerimize seslenelim, Sevgili siyasilerimiz aman dikkat Af derken bedelli derken temelli kaldırmaya dönüşmesin bu olay…Bu haber 2881 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 02.12.2014 bu sene 70 yasindaki CAKI GIBI OLAN dedem de ASKERI DOKTOR KONTROLUNDEN GECECEK £4000 odeycek 1 ayda askerlik egitim yapacak GULSERENDE .. TAM GARAGOZLUK PARA GUDUZLUGU, YURTDISINDA YASATAN INSANLARI SOYMAK SOGANA CEVIRMEKTIR MESELE ..
  • Zamkinos   - 02.12.2014 Turk askeri hic bir zaman KKTC topraklarindan cikmaz ve cikmayacaktir.
  • :))) ince  NY - 02.12.2014 'Askerlikten bu kadar korkulmasının nedeni belli değil…' :)))) 16 Yasinda elimize bir silah verdiler ve 1000 metreden 3 kisiyi iplik gibi kursuna nasil dizerler anlattilar. Sayet kursun cikmaz ve vucunuzda kalirsa kaninizin nasil zehirlenecegini ve na kadar surede oleceginizi ve oldureceginizi anlattilar. 35 yasinda kacaksin dediler gel 4000 sterlin ode 1 ay tatil yap gostermelik askerlik yapmis olursun dediler. Kosa kosa yine gittik. 40 bin kisinin golgesinde ne askerligi yaptiysak bende anlamadim sip sak'dan baska. Ha komutan'in assagilamalari ayri dava. EH hani bizimde bir gururumuz var yani. Eh hade 18 ine yeni basmis gun gormemis cocuklari arkadaslari icinde dovup sovup saymak ... Hani bir kez daha cagirsalar gitmezmiyiz gideriz ama ...

:

:

:

: