Garantiler engel mi?

Kıbrıs görüşmelerinde, önümüzdeki günlerde, öze girileceğini, Akıncı, son Anastasiadis görüşmesinden sonra yaptığı, basın açıklamasında söyledi.

Kıbrıs görüşmelerinde, önümüzdeki günlerde, öze girileceğini, Akıncı, son Anastasiadis görüşmesinden sonra yaptığı, basın açıklamasında söyledi.
Özlü görüşmelerde, özün, iki Kurucu Devletin oluşturacağı, Federal bir yapı olduğunu, anlıyoruz.
11 Şubat anlaşmasında, bu kural da var. O mutabakatta, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek temsiliyet esası, kabul edildi.
Bu, yeni yapıyı oluşturacak kriterler:
Bu yeni yapı, her iki kesimin, kurucu devletlerinden oluşacak.
Yani, iki kurucu devletin, egemenliğinden doğacak bir yapı.
En klasik devletlerin bile, egemenliği kabul edilmekte.
İş bu aşamaya geldiğinde, yine çıngar çıkacaktır.
Eroğlu’nun önüne sürülen Darvin teorisi, Akıncı’nın önüne de sürülecek.
“Kıbrıs Cumhuriyeti, evrimleştirilerek, Federasyona dönecek.

Kıbrıs Türklerinin hakları da, Ermeni Latin ve Maronit’lerinki gibi olacak.
Yani, azınlık hakları…
Üniter Devleti, ısıtarak masaya getirecekler.
Ay sonu yapılacak özlü görüşmelerde “ya herru ya merru “ortaya çıkacak. Özlü görüşmelerde “ Garanti Sistemi “ masaya getirilir mi?
Gelirse, hiç şaşmayız. Adamlar, garanti sisteminin “modasının geçtiğini“ bir de Kıbrıs ’Cumhuriyeti’nin AB‘de olduğunu ”garanti sisteminin, AB kriterlerine aykırı“ olduğunu da ileri sürüyor ve “garanti sisteminin “ kalkmasını istiyorlar. AB’yi, bir kalkan olarak ileri sürüyorlar.
Bu bir aldatmaca!
AB kriterleri, garanti sisteminin ortadan kalkmasını, gerektirmez.

Bunu söyleyen kim?
Bunu söyleyen, AB‘nin en yüksek merciinde oturan, biri. Dönemin Avrupa Komisyonu’nun Komiseri, OLLİ REHN söylüyor. 26 Eylül 2008‘de, Parlamenter Marios Matsakis’in, garantilerle ilgili, sorusuna karşılık, 21 Ocak 2009‘da verdiği yanıtta. Kıbrıs’la ilgili “Garanti Anlaşması’nın“ AB’nin, kuruluş ilkelerine ters düşmediğini, yazılı yanıtında bildirmişti.
Bu yanıt, AB‘nin arşivinde durmaktadır.
Dolayısı ile Garanti Anlaşmas’ının, AB kriterlerine, ters düştüğü yollu İddialar, sadece şamata çıkarmaktan öteye gitmez.
Yeter ki, masada dirayetli duralım.
Sn. Akıncı’da, bu dirayeti görüyor ve Kıbrıs Türk halkının, ortaklık haklarının kazanımında verdiği ve vereceği mücadeleyi destekler.
Kıbrıs Türk Halkının, kurulacak yeni yapıda, eşit ortak olarak kabul göreceği bir anlaşma ile görüşmeleri sonlandıracağını bekleriz.
Bu haber 3077 defa okunmuştur
  • neyin garantörü ibo  lefgoşa - 21.06.2015 Amerikan ve Ingiliz emperyalizminin oyuncagı olarak anlaşmalardaki ``garantörlük`` başlığı altındaki YÜKÜMLÜKÜKLERİNİN sadece İŞLERİNE GELEN KISIMLARINI icra eden, kalan kısımlarını çigneyen ve adayı MAHVEDEN HİÇBİR ``RİYAKAR`` GARANTÖRE İHTİYACIMIZ YOKTUR. Buna Yunanistan da Türkiye da İngiltere da dahildir.
  • Mehmet  Girne - 21.06.2015 Sayin ALPAY cok dogru yazdiklariniz size katiliyorum.Malesef garantorler tam olarak garantorluk gorevlerini yerine getirmedi,getiremedi.Bu sozde garantorler yuzunden 500-1000 yillik yerlerimizden olduk.Rum,turk farketmez ama olduk.
  • star   - 21.06.2015 Gercek anlamda garantorluk nedir?Iste acikliyorum.Bu garantorluk avantaji sadece imza atanlarin askeri varliklarinin devam ettirilmesidir.Ornek cok!Mesela Japonya``nin ve G.Kore``nin askeri garantoru ABD``dir.Garantorler, halklarin varligini asla dusunmez,dert etmez!Bunun ornekleri coktur.Kibris buna en iyi ornektir.Ingiliz adadan cekildigi halde niye Agrotur``u bosaltmiyor?Yunanistan ve halki iflas ettigi halde niye AB ona ekonomikman yardim etmiyor?Kibris``ta halklar sittin senedir kapistirilirken niye mudahale etmediler?Garantorluk,buyuk devletlerin (Rus ve Cin emperyalizmi de dahil) global menfaatlarinin askeri yonden korunmasi icin vardir.Mesela NATO,simdi de yikilan Varsova pakti yerine gecen Asya Beslisi gibi ki Cin ve Rusya ortak askeri tatbikatlar yapmaktadir.Demek ki garantorluk antlasmalari toplumlarin varligini korumak icin yapilmiyor.I.Inonu ne demisti? `` Kibris``ta tek Turk dahi kalmasa bizim orada yasamsal menfaatlarimiz vardir ve vazgecemeyiz!`` Iste garantorluk boyle...
  • Alpay Lefkosa ince  NY - 20.06.2015 Cikarin``in garantoru.
  • Alpay  Lefkosa - 20.06.2015 Garantorluk nedir birde onu analize edelim ve sonra altimizi tutusturalim.Yunanistan garantor adada askeri darbe yapti,Turkiye garantor Kibris Cumhuriyeti``nin anayasasini ve toprak butunlugunu koruyaycam dedi ortadan boldu,Ingiliz garantor cikari geregi uzaktan bakti.Bunlarin hangisi tam garantorluk yapti be arkadaslar.Garantor isen neyin garantorusun?
  • star   - 20.06.2015 Asagidaki yorumumun ne kadar isabetli oldugu simdi ortaya cikti.Avrupa Istikrar fonu, gecen Persembe gunu Rum kesimine olumlu oy verip ardindan da yuz milyon euroluk yardim yapti.IMF de bu sebeple Rum kesimine tam 280 milyon euro yardim karari aldi.R.Ersoy isimli yorumcu maalesef cok bos yazmis!Yorumlarimi takip ediniz.
  • star   - 20.06.2015 Derin dusunmek lazimdir. Garantorlukler,sadece uc ulkenin istegiyle kaldirilamaz.BM Guvenlik konseyinin de onaylamasi gerekir.YANI 5 DAIMI ULKE ILE 3 GARANTOR ULKENIN OY BIRLIGIYLE BU KARARA VARMASI GEREKIR.Rum tarafina gelince.Rumlar AB``den asla cikmaz ve cikarilmaz.Cunku; 1-Nufuslari az oldugu icin ekonomik cikmazdan kolayca duze cikarilirlar.2-Yunanistan``in AB icindeki dogal lobisi ve oylamacisi olmak zorundadirlar.3-AB``nin Ortadoguya uzanan zincirin bir halkasi olduklari icin AB bunlara her zaman destek olacaktir. 4- TC``yi D.Akdeniz``de engellemek icin AB ve Ingiltere Rum tarafina muhtactir.
  • recep ersoy  girne - 19.06.2015 sayin editor ,bir buyuk ihtimali unut mamak lazim,yunanistan batti ve cok yakinda avrupa birligine battigini teyit edip avrupa birliginden cekilecek.cok muhtemeldir ki guney kibris da avrupada cekilecek ,ayni yolda oldugu icin.peki o zaman avrupa birligi criterleri ve guvenligi hicbir ise yaramayacak,gozumuzu acalim.sayin akinci insallah bunlarida goz onunde bulundurur.saygilar

:

:

:

: