Çözümün adı Federal Kıbrıs aslı Kıbrıs Cumhuriyeti

Çok değerli okurlarım belki çok iddialı bir başlık oldu, ancak bu sorun konusunda yorum yapmak için iki liderin de neler konuştuğuna iyi bakmak gerekir.

Çok değerli okurlarım belki çok iddialı bir başlık oldu, ancak bu sorun konusunda yorum yapmak için iki liderin de neler konuştuğuna iyi bakmak gerekir. Belki çok klişe bir söz olacak ben benim Cumhurbaşkanımın söylediğine bakarım, doğru bir yaklaşım gibi gözükse de masada eşit iki taraf olduğu için ben ikisinin neler söylediğine bakmayı tercih ederim. Geçen hafta Rum başkan Nikos Anastasiadis Rum Temsilciler Meclisi’nde Kıbrıs sorunu ve müzakereler konusunu içeren canlı yayınlandığı bir konuşma yaptı. Baştan sonuna kadar dinledim anlamadığım bir kelime dahi yoktu konuşmada, işte iki tarafı da dinlemenin faydaları veya endişelerini içeren bilgilendirme. Çok önemli dört konuyu incelemek istiyorum; mülkiyetin %90’ını çözdük diyor Anastasiadis. Ancak Türk tarafı daha harita sunmadı diye tazminatı da hesaplayamayız. Çözüme ulaştıracak olan bir komisyon hazırlanacak 4 Rum ve 4 Türk üyesi olacak bir de yabancı bir kişi oda garantör ülkelerden olmayacak, anlaşmazlık durumun da yabancı üye başkan olarak karar verecek o da AHİM ve Uluslar arası hukuka bağlı karar verecek. SN Akıncı daha kriterleri görüşüyoruz, kategoriler belli ancak kriterlerde daha uzlaşı yok kime inan alım tabi ki ben kendi Cumhurbaşkanıma, ancak diğeri de masanın eşit ortağı konuşmasına da yalanlama gelmediği için işte size derin bir endişe, kim doğru söylüyor.
Garantiler konusu; Anastasiadis bu başlığı görüşmedik üzerinden yalınızca geçildi, ancak müzakere tarihinde ilk kez bir gerçeği Türk tarafı kabul etti, o da bu konuda yani Türkiye’nin garantörlüğünün devamını ve Türk askerinin adada kalmasını kabul etmediğimizi, geçmişte Türk tarafının bu konu kırmızı çizgisi idi konuşturmazdı. Sn. Akıncı kısaca bunları içermeyen bir anlaşmayı halkıma kabul ettiremem diye açıklaması var.
Kıbrıs federal devletinin üst meclisi hakkında; federal devlet meclisinde 48 milletvekili görev yapacak 36 Rum 12 Türk üye, hani siyaseten eşittik Annan planın da bile 24’e 24 gibi bir eşitlik vardı. Ben bizim basında görmedim KKTC Cumhurbaşkanı da böyle bir açıklama yapmadı bildiğim kadarı ile.
Kıbrıs Cumhuriyeti federal Kıbrıs’a dönüşüyor. Kıbrıs cumhuriyeti yeniden AB ve BM üyeliklerine başvurmayacak 1 Eylül 2015 de Sn. Akıncı bunu kabul etti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapmış olduğu anlaşmalar aynen geçerli olacak, yalınızca bunların hayat bulması devletin devamını sağlar.
AB vatandaşlarını herhangi bir bölgede yaşamasını sınırlayamazsınız. AB özgürlüğü ile tam ters, kuzeye rahatça yerleşebilecekler belki Türk idaresi olacak ancak yaşam özgürlüğü var o bölgede oy kullanamayabilirler varılacak anlaşma gereği ne ise uygulanacaktır. Türk tarafının zorlamaya çalıştığı deregasyonlar AB kriterleri içerisinde ne kadar olabilir bunları biz Rum tarafı ne kadar kabul edebiliriz ciddi bir tartışma konusudur. Esas olanın AB’li yaşamdır bunu Türk tarafı iyi algılamalıdır. Vatandaşlık konusunda Kıbrıs’taki dengenin bozulmaması için 4’e 1 kuralını Türk tarafı kabul etti. Eğer bir Türk vatandaşı federal Kıbrıs vatandaşı olacaksa bunun karşılığında dört Yunanlı vatandaş olacak. Anastasiadis’in söylediklerini birleştirip detaylandırdığımız zaman çözümün adı Federal Kıbrıs olsa bile temeli Kıbrıs Cumhuriyeti’dir ve burada bize tanınan bazı haklar vardır. Bu söylem Anastasiadisi bağlar benim için önemli olan Cumhurbaşkanım Sn. Mustafa Akıncı’nın söylediğidir ve yaptığıdır. Eğer önümüze buna benzer bir anlaşma metni gelirse tabi ki tepkimiz çok ama çok ağır olacaktır, sevgi ile kalın değerli okurlar.
Bu haber 1044 defa okunmuştur

:

:

:

: