220 BİN TÜRK, 802 BİN RUM

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Lideri Anastasiadis, muhtemel bir çözümde yeni kurulacak devletin vatandaş sayısı ve temel haklarının ne olacağını ele aldı. “Çok verimli” diye ifade ettiği görüşmede Rum Lider nüfus konusunda detay verdi

BM denetiminde devam eden müzakere masasında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, son görüşmelerinde muhtemel bir çözümde yeni kurulacak devletin vatandaş sayısı ve temel haklarının ne olacağını masaya yatırdı. Her iki lider de ‘çok verimli’ diye ifade ettiği görüşmede Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis nüfus konusunda ise detay verdi: “Nüfus 4 Rum 1 Türk eşitliğini biraz geçecek, temel özgürlükler de güvence altında.”

SONUÇ AYNI ANCAK SÖYLEM FARKLI

Türk tarafı, vatandaşlık konusunda Türkiyeli Kıbrıslı ayrımını ve oranları kabul etmiyor ve KKTC vatandaşlarının tümünün yeni kurulacak devletin de vatandaşı olmasında ısrar ediyor.

Rum tarafı da ‘o zaman vatandaş sayılarını bir görelim’ diyor. Elde edilen bilgilere göre her iki tarafın da nüfus daireleri, güncel vatandaş sayısını masaya koydu. KKTC nüfus dairesinin verilerine göre, vatandaşların sayısı 220 bin. Rumların verdiği vatandaş sayısı 802 bin. Rumlar ilke olarak bu rakamları kabul etti. Böylece hem Türklerin, “KKTC vatandaşlarının tümü yeni devletin vatandaşı olacak” çizgisi korunmuş oldu. Masaya konulan vatandaş sayıları, Rumların da ‘4 Rum’a 1 Türk eşitliği olacak’ söylemine de uygun oldu.

TEMEL ÖZGÜRLÜKLER NASIL OLACAK?

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis,
vatandaşların temel özgürlükleri konusunda anlaştıklarını da dile getirerek, Avrupa Birliği’nde uygulanan bireylerin temel özgürlüklerini hatırlattı. Buna göre temel özgürlükler, Kıbrıs müzakerelerinde neredeyse tüm başlıkları ilgilendiriyor, nüfus, vatandaşlık, mülkiyet, toprak… Temel özgürlükler, Türk Rum ayrımı yapılmadan tüm vatandaşların Ada’da istedikleri yere, yerleşme, mülk edinme, oy kullanma, iş kurma gibi haklara sahip olması anlamına geliyor.

AZINLIKTAKİ TÜRKLER SIKINTILI

Türk tarafı, kendi yönetimlerine kalacak topraklarda nüfus ve mülk konusunda sarih çoğunluğun Türklerde olmasını, özellikle oy kullanma hakkıyla iki kesimliliğin bozulmamasını istiyor, ancak temel özgürlüklere de karşı çıkamıyor. Temel özgürlüklere dokunmadan, ‘iki kesimlilik, mülk ve nüfus dengesini nasıl koruruz’ formülü de genel sınırlamalar koymadan, idari sınırlamalarla sağlanacak. Örneğin, Girne’ye yerleşen bir Rum’un parlamento için oy kullanma hakkı olacak ancak bu oy kullanma hakkını, iç vatandaşı olduğu yerde kullanacak. Girne’ye yerleşen Rum en fazla belediye başkanı için oy kullanabilecek.

Mülk satın alma ve iş kurma hakları da bulunduğu yerin yönetiminin kurallarıyla sınırlandırılmaya çalışılacak. Mülk edinme ve işyeri kurma konularında engel çıkarmak ise, pratik hayatta zor, çünkü vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılamayacağı için mahkemelerden dönme ihtimali yüksek. Mülk edinme konusu ayrıca mülkiyet başlığını da ilgilendiriyor. Bu model, Avrupa’da en fazla Belçika modeline uygun görülüyor.

LİDERLERİN YAKINDAKİ GÜNDEMİ “GÜVENLİK VE TOPRAK”

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde liderlerin önceki gün bir araya gelmesi, Rum basınında da geniş yer buldu. Fileleftheros ve diğer gazeteler, liderlerin görüşmede ele aldığı konulara ve görüşme sonrasında yaptıkları açıklamalara yer verdi.

Haberi “Sıcaklarla (konularla) Yaz Perdesi-Akıncı ve Anastasiadis’in Yakındaki Gündemi Güvenlik ve Toprak” başlığıyla yayımlayan Fileleftheros gazetesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in, 29 Temmuz’da, tatilden önce son görüşmelerinde, “garantiler, güvenlik ve toprak” gibi yakıcı konulardan “ilk tadı alacağını” yazdı.

Bu konuların, bu aşamada görüşülmesinin önemli addedildiğini yazan gazete, Türk tarafının, çok taraflı konferans çerçevesinde güvenlik konusunu sürecin sonuna havale ederek sadece görüş alışverişinin yapılacağını düşündüğünü; Kıbrıs Rum tarafının ise, güvenlik başlığında anlaşma/görüş birliği sağlanmasının mümkün olması için derinlemesine görüşme istediğini belirtti.

Liderlerin 3 saati aşkın süren görüşmede vatandaşlık ve temel özgürlükler konularını ele aldıklarını belirten gazete, elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak önceki günkü buluşmada, görüşülmekte olan konularda daha önceki görüş birliklerinin teyit edildiğini bildirdi. Gazete, nüfus oranı konusunda bir yandan, nerdeyse 4:1 oranında prensip anlaşması bulunduğunu ancak TC kökenli vatandaşlara ilişkin bazı konuların ise askıda olduğunu yazdı.
Gazete bir merkezi ve iki iç vatandaşlığın olacağı vatandaşlık konusunda anlaşma sağlanırken, kriterleri onaylayacak mekanizmalar konusunda sonuca varılmadığının görüldüğünü de belirtti.

Dört temel özgürlük konusunda ise koşula bağlı prensip anlaşması olduğunu kaydeden gazete, bu anlaşmanın, dört temel özgürlüğün AB’nin ilkelerini teşkil ettiği ve ekonomik boyutunun da bulunduğu olgusuna dayandığını yazdı. Gazete, bu görüşmenin, Kıbrıs Türk kurucu devlette nüfus ve toprak çoğunluğu olması şeklindeki Türk tezine atıfta bulunan konulara dayanmadığını da belirtti.

Haberi “Özgürlükler ve 4:1 Oranına İlişkin Görüş Birliği” başlığıyla yayımlayan Alithia gazetesi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in görüşmede, 4:1 civarında belirlenen nüfus oranına ve dört temel özgürlüğe ilişkin sağlananları olumlu bir gelişme diye nitelendirdiğini yazdı.
Politis gazetesi ise ilgili haberi “İleriye Adım Attılar-Hemen Hemen 4:1 Oranını ve Temel Özgürlükleri Kapattılar” başlığıyla verirken, iki liderin dün, temel özgürlükleri ve 4:1 oranını görüş birliği olarak kapatma konusunda kararlı bir adım attıklarının görüldüğünü bildirdi.

Gazete geriye, müzakereciler düzeyinde ele alınacak teknik ayrıntıların kaldığını ancak esas çalışmanın yapıldığını belirtti. Haberde, bir sonraki görüşmenin ise AB ve ekonomi konularıyla 12 Temmuz’da yapılacağı bilgisi de yer aldı.

ANASTASİADİS; “GÖRÜŞME YAPICI VE YARATICI”

Alithia gazetesine göre Anastasiadis, Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamada görüşmeyi “yapıcı ve yaratıcı” olarak nitelendirdi. Nüfus oranının 4:1 oranında olup olmadığı şeklindeki bir soru üzerine Anastasiadis “çok az farkla çok çok yakın” yanıtını verdi.

PARTİLER

Fileleftheros gazetesi, bazı siyasi partilerin Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalar yaptığını yazdı. Habere göre Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği adına açıklama yapan Aleksia Sakadakis, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yanlış yolda yürüdüğünü savundu. Sakadakis, müzakereler ilerledikçe Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “gerçek niyetlerinin” ortaya çıktığını savundu ve Türkiye’den gelen TC kökenli vatandaşların hepsinin, çözümden sonra adada kalmasının kabul edilmesinin mümkün olmadığını iddia etti.

Sakadakis ayrıca Anastasiadis’in, Ulusal Konsey’in derhal toplanması yönündeki kararına ilişkin memnuniyetlerini de dile getirdi.
ELAM yaptığı açıklamada Akıncı-Anastasiadis arasındaki temaslar sürerken derhal Kıbrıs sorununa ilişkin bilgilendirme istedi.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus ise açıklamasında kendi görüş ve tezlerini savunmak için Ulusal Konsey’de olacaklarını belirtti.
Theoharus, Anastasiadis’in, kendi görüşlerine inanan ve kendi çizgisinde olanlardan oluşan bir Ulusal Konsey yaratmak istemesine karşın, Dayanışma Hareketi’nin kendi görüşlerini savunmak için orada olacağını ifade etti.
Bu haber 589 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER