Kıbrıs sorununda kritik görüşme, söz BM’de

Kıbrıs saati, 02 de gerçekleşecek Kıbrıs zirvesinde, çanlar hangi taraf için çalıyor olacak.

Kıbrıs saati, 02 de gerçekleşecek Kıbrıs zirvesinde, çanlar hangi taraf için çalıyor olacak. İki taraf da, görüşmelerin bundan sonraki seyri açısından, bu akşamki görüşmeyi çok önemsiyorlar. En azından yapılan açıklamalar bu doğrultuda, iki taraf da, ajandalarını kabarık götürüyor. Türk tarafı, ikinci Cenevre yolunu açmak için gidiyoruz açıklamasını, Akıncı’nın ağzından yaptı. Görünen şu ki Türkiye, KKTC ile birlikte tam bir görüş birliği içerisinde hareket ediyor.
Rum tarafı da, kendi içerisin de görüş birliği içerisinde hareket ediyor. Anastasiadis ulusal konsey toplantısın da tarafları bilgilendirdi, herhangi bir açıklama yapılmadı, ancak Rum tarafının da tavrı nettir. Anastasiadis, yapmış olduğu teklif üzerin de ısrarlı, toprak ve güvenlik garantiler başlıklarında önce görüşelim, anlaşabileceksek diğerlerine geçelim. Anastasiadis’in görüşme programı da belli oldu. Bu gece toplantısından sonra, ABD-AB ilişkileri ile ilgili bir toplantıda konuşacak, Perşembe günü ABD başkan yardımcısı ile resmi görüşme yapacak, bu görüşmeye çok kısa olarak da ABD başkanı Trump da katılabilir. Bu hazırlık Anastasiadis’in daha güçlü olmasını sağlamak için düzenlendiği açıktır.
Rum tarafı gaz ile ilgili kazıların ancak 2018 de yapılabileceğini sızdırdı, enerji bakanı Lakkotripis açıkladı. Rum tarafının ısrarı, Türk tarafına bizler ön koşul getirmeyeceksek, onlarda bize, özellikle Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik hakkı olan kazı işlerine ön koşul getirmeyeceklerdir.
Rum tarafının ısrarı bunun üzerinde olacak, kazılar 2018 Rum başkanlık seçimlerinden sonra, temmuzda kriz olmamasını sağlamaya çalışacaklar, diyalog yolu açık tutulmaya çalışılacak. Türk tarafı eline masaya vurabilir mi? Ya ikinci Cenevre ya da masadan kalktık diyemeyeceğiz. Bu tavsiyeyi ancak BM yapabilir, BM GS Guteres, güvenlik konseyi beş daimi üyelerinin görüşlerinin tabi ki etkisinde kalacak. BM iki lider anlaşamıyor diye bir açıklama yapamaz, çünkü Rum tarafı bunu istemiyor, diyalog yolu açık olmalı. Bu Temmuz sendromu da atlatıldıktan sonra muhtemel Anastasiadis 2018 Rum başkanlık seçimlerine yönelik adaylığını da açıklar, zaten şu ana kadar da en güçlü aday o.
BM iki tarafı da memnun edebilecek bir açıklama yapmaya hazırlanıyor, ancak daha çok da Rum tarafı memnun edilecek gibi gözüküyor.

Bu haber 751 defa okunmuştur

:

:

:

: