Yavuz çıkartma plajı işgal altın da mı

Belki biraz sert bir başlık oldu.

Belki biraz sert bir başlık oldu. 1974 gazisi o dönemim üst teğmeni 20 Temmuz sabahı çıktığı yeri görmeye ve anılarını tazelemeye geldi ise, kapı da ona bilet sorulduysa ve içeri alınmamışsa evet Yavuz Çıkartma Plajı işgal altındadır. O plajın işletmesi birilerine verilmiş olabilir, onlarda işletiyor. Bu yukarıda anlattığım kısa bir süre önce yaşandı, bunu öğrendiğim zaman inanın kahroldum gazi komutanımıza bu yapılır mı?
20 Temmuz 1974 de çıkartma yapılırken komutanımız üsteğmendi, KKTC yi ziyarete geldi ve adaya ilk ayak bastığı yeri görmek istedi. Girişte kendisinden bilet istendi, komutanın cevabı çok manidar oldu “bak kızım, biz buraya çıkmaya geldiğimizde kimseden izin istemedik, ayağımızı attık ve çıktık, ben burada şehit düşen silah arkadaşlarımın da anısına ziyarete geldim bana nasıl bilet soruyorsun” diye cevap verdi komutanımız.
Orada yapılan uygulama yanlış, hükümet bu yanlıştan dönmeli. Daha da ileri gidilerek çıkartmanın olduğu yere bir otel inşa edilecekmiş, halbuki oradaki doku olduğu gibi kalmalı ve gelecek nesillere özgürlüğümüzün başlangıç noktası hep anlatılmalı.
Vakkas Altınbaş, sizi yıllardır tanıyoruz ve saygı duyuyoruz, orası güzel bir yermiş ve oraya otel inşa etmeyi düşünüyorsunuz, birçok da çalışma yaptınız, vazgeçin. 2074 yılın da ne siz olacaksınız nede biz, göçüp gideceğiz, Yavuz Çıkartma plajı olacak. Oraya çıkan askerlerimizin torunları gelecek 100 yıllık bir destanı yaşatacaklar, size o dokuya zarar vermenize izin vermezler. İlk çıkartma gemisi olan ERTUĞURUL, askeri gemisi de oraya getirilecek restore edilecek ve ziyarete açık olacak. Çıkartma günü 3500 yakın fotoğraf çekildi, onların da sergilenmesi planlanıyor.
20 Temmuz sabahı Kıbrıs’ın cehennem sıcağında, ölümü göze alarak o sahile çıkan kahraman Mehmetçiğimize, borcumuzu asla ödeyemeyiz. O günü yaşayanlar çok iyi hatırlar, sahilde denizin rengi şehitlerimizin kanı ile kırmızıya dönüşmüştü. Türk ordusu zamanın da ayrıldığı Kıbrıs adasından yaklaşık 100 yıl sonra geri gelmişti, Dünya durdukça da burada kalmaya devam edecektir.
Yavuz Çıkartma Plajı, milli park olarak kalacak ve 2074, 20 Temmuzda 10 binler orada toplanıp o anı yaşayacaklar, otel işinden vazgeçin Vakkas Altınbaş kardeşim.
Bu haber 738 defa okunmuştur

:

:

:

: