Halkın Partisinin kadroları meselesi

Bir grup var ki ısrarla bunu gündemde tutmaya çalışıyor.
Bir grup var ki ısrarla bunu gündemde tutmaya çalışıyor.
Kudret Özersay’ın Halkın Partisinde tek adam olduğu yeterli kadrolara sahip olmadığı ortaya atılıyor.
Ya da ısrarla böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor.
Peki, gerçekten öyle mi?
Kudret Özersay parti içerisinde tek adam mı?
Var mı bu iddiaların bir temeli?
Bunu anlamak için Halkın Partisi web sayfasına girmek yeterli aslında.
Ben de öyle yaptım.
Lütfen 3 dakikanızı ayırın ve aşağıda ki isimleri teker teker okuyun.
İsimlerini okuyacağınız kişiler Halkın Partisi yetkili organlarında görev yapan kadroların küçük bir bölümüdür.
Sonra takdiri sizler yapın.
Genel Sekreter Tolga Atakan ile başlayalım.
Kendisi bir iş insanı.
Bilkent Üniversitesi’nde İktisat eğitimi aldı. Yakın Doğu Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans programına devam etti.
Aile şirketinde direktörlük yapmaya başlayan Atakan halen bu görevini sürdürmektedir.
Özgür Vehit,
DAÜ- Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. 2001 yılında, ' Avrupa Birliği üyeliğinde Kıbrıs'ta değişecek dolası Turizm politikaları' tezi ile DAÜ- Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek lisans diploması aldı.
Tarım bakanlığında bir yıl, Ekonomi Bakanlığında da iki yıl uzman sözleşmeli personel olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında, DAÜ'de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak 'Sürdürülebilir Kalkınma ve Sürdürülebilir Turizm' dersleri verdi.
2011 yılında turizm sektöründe faaliyet gösteren Cirta Enterprises isimli şirketi kurdu ve halen bu şirketin direktörü olarak çalışmaktadır.
Ayşegül Baybars,
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans yaptı.
2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya başladı.
Halen kendi hukuk bürosunda avukatlık mesleğini icra etmektedir.
jale Refik Rocers,
Moleküller Genetik Uzmanı.
Kazandığı Fulbright bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan University of Maine, Orono’da Biyokimya üzerine lisans eğitimini tamamladı.
Lisans eğitiminden sonra, Boston eyaletindeki Harvard Tıp Fakültesi’nde Hücre Biyolojisi bölümünde bir yıl araştırma asistanı olarak görev yaptı.
Doktora eğitimini New York eyaletinde bulunan Memorial Sloan Kettering Kanser Hastanesi ve Cornell Tıp Fakültesi’nin ortak programında Moleküler Genetik üzerine yaptı.
2006 yılında Doktorasını tamamladıktan sonra, New York’taki Hospital for Special Surgery’de post-doktora araştırma görevlisi olarak bir yıl kanser biyolojisi üzerine çalıştı.
2007 yılında Kıbrıs’a döndü ve Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Yardımcı Doçent Doktor olarak göreve başladı. Fakülte’nin kuruluşunda görev alan beş öğretim görevlisinden birisidir.
2010 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Moleküler Genetik Laboratuvarı’nı kurdu ve halen laboratuvar sorumlusu olarak görevine devam etmektedir.
Jale Refik Rogers İnsan Hakları Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir.
Kemal Bağzıbağlı,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.
2009 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Bölümü yüksek lisans programından mezun oldu. Yüksek lisans eğitimi süresince bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı.
Yüksek lisansını tamamladıktan sonra İngiltere’ye giden Kemal Bağzıbağlı, 2013 yılında Birmingham Üniversitesi’nden ekonomi doktorasını aldı. Doktora eğitimini alırken araştırma görevliliği dışında uluslararası bir danışmanlık şirketinde çalışarak Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Yardımları Ajansı (USAID), ve Afrika Kalkınma Bankası’nın (AfDB) sponsor olduğu projelerde görev aldı. Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika’da yatırım projelerinin fizibilite çalışmalarında bulundu ve bu konuda eğitimler verdi.
2014 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde akademisyen olarak çalışmaya başladı. Kasım 2014’ten Ocak 2016’ya kadar Bölümün Başkan yardımcılığını yaptı. Ocak 2016’dan beri DAÜ Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin koordinatörlüğünü yürütmektedir.
Ekonomi, para politikası, ekonometri ve yatırım projeleri konularında yayınlanmış makale ve çalışma belgeleri bulunmaktadır.
Gizem Çeliker Akandere,
İş insanı.
Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu.
2004 yılında Ankara Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği yüksek lisansını tamamladı.
1983 yılında kurulan ve bir aile şirketi olan Çeliker Trading Ltd'de 2. kuşak yönetici olarak Çalışıyor.
2008 yılından beridir aktif olarak Genç İşadamları Derneği'nde görev almaktadır.
2010 yılında GİAD başkanlığına seçildi.
2012 yılından beridir GIAD Genel Koordinatörlüğü Görevini sürdürüyor.
2014 yılında Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Yönetim Kuruluna Seçildi.
Dr. Şevki Kıralp,
Ankara Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2009 yılında İngiltere’nin Keele Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans eğitimini, 2014 yılında yine Keele Üniversitesi’nde Siyaset ve Uluslararası İlişkiler doktora eğitimini tamamladı.
2013-2015 yıllarında Gaile dergisinde yayın kurulu üyeliği, yazarlık ve editörlük görevlerinde bulundu. “Başpiskopos Makarios ve Kıbrıslı Rum Milliyetçiliği: Bir lider, siyaseti ve ötekileri” kitabının yazarıdır.
Yakın Doğu Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve Yunanca bilmektedir.
Sadık Ülker,
Amerika Birleşik Devletleri Virginia Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği bölümünde burslu olarak Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini tamamladıktan sonra, 2002 yılında adaya döndü.
2012-2015 yılları arasında Girne Amerikan Üniversitesi'nde öğretim üyeliğinin yanı sıra, bu süre içerisinde, Dekan Yardımcılığı, Enstitü Müdürlüğü, Rektör Yardımcılığı, Rektör Vekilliği ve Rektörlük görevlerinde bulundu.
Halen Lefke Avrupa Üniversitesi'nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde Profesör kadrosunda görev yapmaktadır.
Cemre GÜNSEL ESENGİN,
University of Kent hukuk mezunu ( LL.B. Honours). Aynı yıl adaya döndü ve 1 yıllık staj süresini tamamlayıp KKTC Barosuna 15/9/14’de kaydoldu. Serbest avukatlık yapmakta.
Altay Nevzat,
Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans derecesini ve University of London’a bağlı London School of Economics’de Uluslararası İlişkiler master derecesini aldı.
Doktorasını Finlandiya’nın Oulu Üniversitesinden alan Altay Nevzat, tez çalışmasını siyasi tarih alanında Kıbrıs Türkleri arasında milliyetçiliğin yükselişi konusunda tamamlamıştır.
2015 yılına kadar Doğu Akdeniz Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmış, Uluslarası İlişkiler Bölümü Bölüm Başkan Yardımcılığı ve İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dekan Yardımcılığı da yapmıştır.
Eylül 2015’den itibaren özel bir okulda idareci olarak çalışmaya başlamıştır.
Ayşe Onar,
Bilkent Üniversitesi İngiliz ve Dili Edebiyatı bölümünde lisans eğitimini tamamladı.
Bir yıl Girne Amerikan Üniversitesi Hazırlık bölümünde ingilizce öğretmenliği yaptıktan sonra, 1998-1999 yılları arasında İngiltere’de Leeds Universitesi’nde İnsan Kaynakları yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.
2000 yılında KTHY’de İnsan Kaynakları Şefi olarak işe başladı.
2006’dan itibaren dört yıl süreyle eşinin görevi sebebiyle ABD’de bulundu.
Ada’ya döndükten sonra,yeni kurulmakta olan TED Koleji’nde İdari İşler ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak göreve başladı ve yaklaşık 4 yıl çalıştı.
2014 Şubat ayından beri özel bir şirkette Direktör Asistanı olarak görev yapmaktadır.
Serhat Usanmaz,
2002 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirmiş, yine aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. Doktora eğitimine yine aynı üniversitede devam eden Usanmaz çok sayıda proje ve bilimsel çalışmaların yanı sıra, bireysel GLOBALG .A.P. sertifikasyonu konusunda Kıbrıs Nar Üreticileri Birliği ve Narenciye GAP birimine, bireysel olarak patates, üzüm ve sebze yetiştiricilerine danışmanlık vermiştir. Bunlarla birlikte 4 yıl boyunca toplamda 80 üreticiye meyve ve sebzelerde organik yetiştiricilik ve sertifikasyon konularında da danışmanlık yapmıştır.
Ahmet Tokatlıoğlu,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler & State University of New York (Binghamton, NY) Global and International Affairs bölümlerinden çift diploma alarak mezun oldu.
2008-2012 yılları arasında merkezi Girne’de olan ve Ankara’da şubesi bulunan Genç Vizyon Gençlik Merkezleri’nin Kurucu Üyeliği’ni yaptı.
2012 yılında New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde bulunan Türk Misyonu’nda Orta Doğu, Kıbrıs ve Türk-Amerikan İlişkileri konularında stajyer olarak görev aldıktan sonra Kıbrıs’a geri dönüş yaptı.
2012-2014 yılları arasında Kıbrıs Türk Ticaret Odası bünyesinde hazırlanan “KKTC’de Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi”nin Araştırma Asistanlığı görevini yürüterek KKTC’de Kayıtdışı Ekonomi’nin Ölçülmesi, Politika Önerileri ile Strateji ve Eylem Planı’nın hazırlanmasında katkı sağladı.
2013 yılında kurmuş olduğu Delmona Global Trading Limited Şirketi’nde yöneticilik yaparak; gıda ve içecek sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde iş hayatını sürdürmektedir.
Ve daha sığdıramadığım birçok isim var bu listeye.
Hepsi nitelikli işi gücü olan insanlar.
Her birinin hayatlarını idame ettirebilecek işleri ve ekonomik özgürlükleri var.
Oysa bugün cumhuriyet meclisine dönüp bir bakın.
Milletvekilliğini meslek olarak görenlerin çoğunlukta olduğu bir yapı mevcut.
Hatta bu çatı altına giremedikleri gün işsiz kalmaları kuvvetle muhtemel isimler çoğunlukta.
Lakin gel gelelim onların kadro sorunu yok.
Zira çoğunluğu gademeci milletvekili olmuş.
Meclis dışında kaldıkları anda bu benim işimdir, mesleğimdir diyebilecek durumda değil bir çoğu.
Hal böyle olunca işi gücü mesleği olan nitelikli insanlardan oluşan bir siyasi yapının kadrolarının olup olmadığı sorgusu temelsiz kalmıyor mu?

Bu haber 213 defa okunmuştur

:

:

:

: