'KKTC'nin hemen tanınması mümkün değil'

Maliye Bakanı Serdar Denktaş Ada TV'de program konuğumdu.
Maliye Bakanı Serdar Denktaş Ada TV'de program konuğumdu.
Kıbrıs konusu ve gündemdeki diğer konuları konuştuk.
Program içinde konuşulan konuların bir özetini bugün için köşeme taşıyorum.
'Asıl şimdi federal çözüm şansı doğdu'
'Crans Montana da beklenen sonuç çıktı. Çünkü Rum tarafı bizi eşit taraf kabul etmiyor. Esas mesele budur. Federasyon iki devlet arasında kurulur. İşte şimdi iki devletle oluşacak bir federasyon için zemin oluştu.
Sayın Cumhurbaşkanı çözüm için gerçekten çok uğraştı. Bana göre yanlış, kendisine göre doğru yöntemleri sonuna kadar savundu. Türk tarafı, Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanı benim asla gelemeyeceğim noktalara geldi, taviz verdi.
Ben Sayın Akıncı'ya oy vermedim, desteklemedim ama halktan aldığı çözüm yetkisini sonuna kadar kullandı. Halka verdiği sözü kendi açısından tuttu. Artık her şeyle siyaset yapmaktan vazgeçelim. Bu durumdan kazanan yok.

'Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda bazı öneriler sundum'
Ben bundan sonrası için bazı açılım önerileri sundum. Bu açılımlar KKTC tarafından yapılacak. Hem bizi her anlamda rahatlatacak. Hem de güneyde baskı oluşturacak. Önerilerimi Cumhurbaşkanı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, siyasi parti ve bazı sivil toplum örgütleriyle paylaştım.
Tüm kesimler olumlu karşıladı. Şu aşamada detay vermek istemem, çünkü öneriler olabilir, değişebilir. Ve mutlaka bir karşıtlık olur. Biraz da olgunlaşsın kamuoyu ile paylaşacağız.
'KKTC'nin hemen tanınması mümkün değil'
KKTC'nin ismi değişsin diye bir adım söz konusu değil. Hele ilhak, Türkiye ile bağlanma, hiç mümkün değil. Ne Türkiye'nin böyle bir düşüncesi var, ne de bizim. Bugün kü şartlarda KKTC'nin hemen tanınması mümkün değil. Fakat nasıl ki yama olmak istemiyoruz, vilayet olmak da istemeyiz. Kötü yönetsek de bir devletimiz var. Bu en önemli güvencemizidir.'
'İstihdam önce rüşvet, sonra şantaj oldu'
'Proje tam olarak tamamlanamadı. Belediyelerin eksiği, kaçakları var. Su verilmeyen sadece birkaç bölge kaldı. Fiyat her bölgede aynı. Kullanılan su yerel de olsa, Türkiye'den gelen de olsa, belediyelere 2.30 satış fiyatı ile veriliyor.
Mutlaka bir yerden başlamamız gerek. Siyasetçiden, vatandaşa kadar herkes sorumlu. İstihdam önce rüşvet, sonra şantaj oldu. Bu konuda hepimiz kirliyiz. Biz kooperatife istihdam yaptık. Kurum gençleştirildi. Partiye yakın isimler de alınmış olabilir.
Herşeye karşı bir önyargı ve tepki var. İhaleye çıksanız da, çıkmasanız da hemen peşkeş deniyor. Mesela araç alımı konusu, biz makam aracı almadık. Çok iyi bir teklif sunuldu. Bunca olaydan sonra biz vazgeçmedik, ama ilgili şirket vazgeçti.
Sonuçta araçlar alınmadı. Ama ihtiyaç var. Maliye Bakanı olarak benim makam aracım yok. Şimdi ihaleye çıkıyoruz. Ve daha maliyetli olarak araç alacağız. Kim kaybetti, şimdi daha fazla bir ödeme yapacağız.
Bu ay kamu maaşları artışlı olacak. %7.86 artış oranı var. 2011 sonrası kamuda işe girenler için ekstra bir artış çalışması yapabiliriz.'

Bu haber 611 defa okunmuştur

:

:

:

: