Yazılı BM Kıbrıs raporu, Rum dostu

Kıbrıs müzakerelerinin son bulduğu Crans Montana sonrası yazılı rapor sunuldu.

Kıbrıs müzakerelerinin son bulduğu Crans Montana sonrası yazılı rapor sunuldu. BM genel kurul sonrası Kıbrıs eski özel temsilci Eide’nin sunduğu bilgiler neticesinde yazılı olarak yayımlandı, Rum tarafının sırtı yine sıvazlandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres çözümün olamamasının nedenini iki tarafın güvensizliğine ve hazır olmamasına bağladı. Son Cenevre toplantısında garantör ülkelerde masaya oturdu. Garantör ülkelerin başbakanlarını da toplantıya çağıracağımız sonuca yaklaşırken taraflar anlaşmadı diye açıklama yaptı, Guterres. Cenevre sonrası Rum hükümetinin ENOSİS kararına da hatırlatma yaptı, bizim ruhumuzu okşasın diye. En çarpıcı cümle burada gizli “ taraflar hazır olduğu zaman, BM olarak müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesine destek vereceğiz.” Rum tarafı bu açıklama ile ancak bu kadar desteklenebilir.
Rum hükümeti haftalarca önce BM ye sorduğu üç soru ile şunu garanti altına aldı. Kıbrıs sorunun da BM parametreleri değişmeyecektir, müzakerelerin çökmesinden dolayı da taraflar suçlanmayacaktır. Aldıkları bu sözlü cevabı da Rum tarafı paylaştı, haklı çıktılar.
B planı olmayan Kıbrıs müzakere süreci, 2018 Rum başkanlık ve KKTC genel seçimleri sonrasına kalıyor. Akıncı değişmiyor, federal çözümü destekleyen lider, Rum tarafında ki seçimlerde Anastasiadis yapılan son kamuoyu araştırmalarında da belli, en güçlü aday. Yeniden başkan olma şansı yüksek, rakibi ise Nikolas Papadopoulos. KKTC de ise genel seçimler ve yeni bir hükümet gündeme gelecek. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı bazı zamanlarda hükümeti federal çözümü desteklemediği için eleştirmişti. Yeni bir hükümet oluşumun da federal çözüm destekli bir hükümet oluşursa müzakerelerin başlatılması da kesinlik kazanır.
Anlaşılan şu ki federal çözüm amacı daha çökmüş değildir, yeni bir kıvılcım ile başlayabilir. Rum başkan Anastasiadis ısrarla, biz müzakerelere kaldığımız yerden başlamaya hazırız açıklamalarını iki aydır söylüyor. BM yazılı Kıbrıs raporunda da bu görüşü destekliyorsa demek ki kapalı kapılar ardında pişirilen bir şeyler var. Şimdi ne olacak; teknik komiteler çalışmaya devam edecek, güven yaratıcı önlemlere hız verecekler. Bu müzakerelerin zeminini hazırlayacak halkların da gözü boyanacak. 50 yıldır, BM raporları Rum yanlısı, bu rapor da Rum yanlısı.


Bu haber 837 defa okunmuştur

:

:

:

: