RUSYA TEZİMİZİ BENİMSEDİ

Putin, “Kıbrıs’ta tüm tarafların kabul edeceği bir anlaşmayı destekliyoruz. Nihai çözüm için dışardan dayatma yapılmaması gerekir. Son kararı Kıbrıslılar vermelidir.” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri NikosAnastasiadis ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmede, Avrupa ve Ortadoğu’daki güncel meselelerin ele alındığını belirten Putin, “Kıbrıs sorununa yönelik nihai bir çözüm için dışarıdan dayatma yapılmamalıdır.” diye konuştu.

Kıbrıs’ta BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde ve tüm tarafların kabul edeceği bir anlaşmayı desteklediklerini vurgulayan Putin, “Ancak Kıbrıs’taki sorunun çözümünde son kararı Kıbrıslılar vermelidir.” ifadesini kullandı.

Anastasiadis ise Kıbrıs sorununun çözümü için diyaloğa hazır olduklarını savunarak, “Sorunun uluslararası boyutuna ilişkin BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyinin dahil olduğu bazı toplantıların hazırlığına başlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 315 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER