Şaha kalkanların varlığı

“Vicdanının sesini dinle”, deyişindeki anlam insanın içindeki samimi duyguların, akıl süzgecinden geçirilip doğru karara uzanışı olmalıdır.

“Vicdanının sesini dinle”, deyişindeki anlam insanın içindeki samimi duyguların, akıl süzgecinden geçirilip doğru karara uzanışı olmalıdır. Ancak son günlerde siyaseten alınan kararlar toplum menfaatine göre değil, menfaat ilişkilerinde ki ola gelen hadiselerin üzerine örtü dikildiği ve bir aklanma içerisine giren, davranışların, bütündeki anlayışı, temsil ettiğini üzülerek izliyoruz.
Ülkemizdeki demografik yapı üzerinden şaha kalkanların varlığını izlerken, bazı kişilerin itidal çağrısı, yaptığını işitirken Türkiye’den gelen ve bu vatanı toprak bilip, emeğini katarak kendilerine 'aş' diye görenlere karşı yurttaşlık konusunda bir ayrımcılık gösterisine girildiği maalesef açıkça görülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı “tutuklanmaları gerekirdi” diyerek bir gazetenin önünde yapılan kınama yürüyüşünde yaşananlara karşı sert bir tavır içine günlerden sonra girerken, kurulacak 4'lü hükümette söz sahibi olan Sayın Serdar Denktaş ise; daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasiyi şiar edindiklerini açıklamıştır. Sanki memlekette özgürlük ve demokrasi yokmuş gibi bir tavır almıştır.
Kıbrıs meselesi konusunda hükümette dört ayrı görüş olduğu için Kıbrıs Türkü için hayati bir meselede konuşma hakkının her bir partiye özel olacağını ancak hükümet olarak Kıbrıs konusunda hiç bir açıklama yapmamak üzere anlaştıklarını söylemiştir. Türkiye ile ilgili karşılıklı ilişkilerde Sayın Denktaş'ın yetkili olacağı açıklamaları gündemde yerini korurken, Ekonomik protokol koordinasyonunu kendisin sağlayacağı yine basın mensuplarının sorularına karşı verilen cevap olmuştur. Kıbrıs müzakerelerinde uzun zaman ve en son 3.Cumhurbaskanı Dr. Derviş Eroğlu'nun müzakere masasında temsilci olarak görüşmelerde yer alan Sayın Kudret Özersay'ın ise Dış İşleri Bakanı olarak adı geçmektedir. Dış işleri bakanı olarak hükümette olacağı cihetle anlaştıkları gerekçeye dayanarak Özersay'ın Kıbrıs meselesi hakkında açıklamalarda bulunamayacağı nasıl izah edilecektir. CTP'nin Cumhurbaşkanı tarafından atanan ,müzakerecisi elbette konuşan olurken hükümetin Dış işlerinin yetkisiz bir bakanlık haline getirtilmesi nasıl kabul görmüştür . Dış İşleri Bakanı sadece protokol işleri mi uğraşacak diye insan düşünmeden edemiyor.
Yeniden Doğuş Partisi Başkanı Erhan Arıklı ise Demokrat Partinin partilerinin hükümette yer almasını istemediğini ifade ederek Sayın Serdar Denktaş'ın bu kararı ile siyaseten intihar ettiğini telaffuz etmiştir. Sayın Hüseyin Özgürgün ise hükümet görevini iade etmesin ardından CTP, TDP, DP ve YDP inin nezaket gösterip kahve veya çay ikramı yaptıklarını kendisinin görevi teslim alırken hükümet kurma görevinin güç olacağını söylediğini ancak DP'nin PM kararını beklerken ihtiyaç duyulan 3.Parti ile önerileri veya önerilerini paylaşmadığını, Seçmenin 1.Parti konumundaki UBP iktidarda görmek istediği için zor olsa da bu görevi kabul ettiğini ancak halkın isteğinin kabul görmediğini basın mensuplarına açıklamıştır. HP'nin nezaket göstermediği ve kendileri ile görüşmediği hususundaki davranışlarının kabul edilebilirliği olmadığını ifade ederken Sayın Özgürgün, “UBP kurultayı yapılacak mı?” sorusuna Kasım ayında olağan kurultay olduğunu yetkili kurulların görüşü varsa eğer kurultayı erkene alabileceğini, kendisinin UBP içerisindeki süreçte hükümette muhalefette ayrıca yetkili kurullarda birçok görevleri ifa ettiğini, altı adaylı kurultay geçirdiğini, demokrasi anlayışı çerçevesinde aday olanlara kabinesinde yer verdiğini de sorulan sorulara atfen dile getirmiştir.
Gelişmeleri izleyenler olarak hiç bir siyasi partinin iç işlerinin çok rahat olduğunu söyleyemiyoruz. Hâlbuki 30'lu veya 33’lü icraat hükümeti ile toplum faydasına çok işer yapılabilirdi. Sorumluluk diyenlerin yapması gereken bu modeldi. Olmadı... Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı görevi dün Sayın Tufan Erhürman'a vermiştir. Kurulacak olan hükümetin sağlıklı bir görünüşü yoktur. Hükümet programlarının, güven oylaması Meclis Başkanlık Divanının oluşmasına müteakip yapılacaktır. DP ve TDP Mecliste grubu olmayanlardır. Demek ki siyasette yaşanacak daha çok şey vardır.
Bu haber 2258 defa okunmuştur

:

:

:

: