UBP 1’İNCİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) 19 Nisan erken seçimlerinin galibi oldu. KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla dün saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de sona erdi. Seçime katılım oranın yüzde 81,42 oranında olduğu açıklandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) 19 Nisan erken seçimlerinin galibi oldu. KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla dün saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de sona erdi. Seçime katılım oranın yüzde 81,42 oranında olduğu açıklandı.

 Ülke genelinde 620 seçim sandığı kullanılırken, 161 bin 373 seçmenden 131 bin 389 seçmen oy kullanırken, 30 bin seçmen sandığa gitmedi. Seçmenlerin %44’ü UBP’yi sandıktan birinci parti olarak çıkardı.

KKTC genelinde partilerin aldığı oy oranları şöyle:


-UBP:
-CTP-BG:
-DP:
-TDP:
-ÖRP:
-BKP:
-HİS:

 Seçim sonucunda ortaya çıkan kesin olmayan sonuçlara göre UBP 26 milletvekili çıkararak iktidar olma şansını yakaladı. Seçim dönemine iktidar olarak giren CTP-BG ise 16 milletvekilinde kaldı. Seçim yarışında üçüncü gelen DP 6 milletvekili çıkarırken, iktidarın küçük ortağı ÖRP ve seçime oldukça iddialı hazırlanan TDP 1’er milletvekili kazandı.

EROĞLU: HİZMET İÇİN BURDAYIZ

UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu Lefkoşa’da Saray Önü Meydanı’nda yaptığı zafer konuşmasında, halkın iradesinin sandığa yansıdığını belirtti. Güzel bir seçim kampanyası geçirdiklerini kaydeden Eroğlu; “Kıbrıs demokrasisi başarılı bir imtihandan geçti” dedi
Sandığa giden halka ve seçim yarışına giren partilere teşekkür eden Eroğlu; “demokrasilerde hoşgörü gereklidir, zaferi kazanan partiler bu zaferi heyecanla kutlayacaktır” dedi.

Önlerinde önemli günler olduğunu söyleyen Eroğlu, UBP olarak hükümet kurmakla işlerinin bitmediğini, halkın sorunları olduğunu, uzman kadrolarıyla bu sorunları çözmeye çalışacaklarını kaydetti.

KKTC halkının huzur refah güvenini sağlamaya çalışacaklarını belirten Eroğlu, “kimseyi kırmayalım bu zafer şenlikleri içinde, iktidarı kaybedenleri üzmemeye çalışalım” diyerek partililerini uyardı.

“MÜZAKERELERİN DEVAMI ANA POLİTİKALARIMIZDAN BİRİDİR”
Müzakerelerin devam etmesinin ana politikalarından biri olduğunun da altını çizen Eroğlu, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a bu konuda destek verecekleri söyledi.

Eroğlu; “Sorunlar var aşmaya çalışacağım. Anavatan Türkiye ile Kıbrıs politikalarını enine boyuna tartışıp, müzakerelerin devamı için birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edeceğiz” dedi.
UBP’nin anlaşma ve çözüm karşıtı olmadığını söyleyen Eroğlu, müzakere ve anlaşmaların UBP döneminde yapıldığını savundu. Birinci görevlerinin hükümet kurma ve halkın sorunlarını gidermek olduğunu kaydeden Eroğlu; “kimse bizi AB ve çözüme karşıtı göstermesin, gerek Türkiye gerekse Kıbrıs basınında ‘UBP çözüm ve AB’ye karşıdır’ yayınları yapıldı. Gerçeği yansıtmıyor. Oyun bitti iş zamanıdır” açıklamasında bulundu.

KKTC demokrasisinin başarılı bir iktidardan geçtiğini söyleyen Eroğlu, sandığa giden halka tekrar teşekkür etti.

Soruları yanıtlayan Eroğlu, tüm siyasi partilere karşı eşit mesafede olduklarını açıkladı.

“HALK BİZE MUHALEFET GÖREVİ VERDİ”

CTP Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, halkın kendilerine muhalefet görevi verdiğini belirterek, “Biz muhalefet olarak çözümü ve AB süreçlerinde atılacak her adımı sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

Soyer, sonuçları parti yetkili organlarında değerlendireceklerini ifade etti.

Soyer, seçim sonuçlarını izlediği parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçimden birinci parti çıkan UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nu telefonla arayarak kutladığını söyledi.

Soyer, seçim sonuçlarının kendilerini yollarında yürümekten alıkoyamayacağını belirterek, “Biz, başarılar karşısında şımarmadığımız gibi başarısızlıklar karşısında yıkılmayız” diye konuştu.

“KAOTİK ORTAM YARATMAYACAĞIZ”
Kıbrıs Türk halkının eşitliği, AB’de Rumlar kadar hak sahibi olarak yer alması için her koşulda mücadele etmesini bilen bir parti olduklarını kaydeden Soyer, UBP’nin yaptıklarını yapmayacaklarını, kaotik ortam yaratmayacaklarını söyledi.

Soyer, seçim sonuçlarının nedenleri arasında, çözüm ve AB süreçlerinde Kıbrıs Türk halkına hak ettiği karşılığın verilmemesinin bulunduğunu ve bunun hayal kırıklığı yarattığını belirterek, halka gerçekçi vaatlerde bulunarak propaganda sürdürdüklerini kaydetti.

Soyer, şimdi halka vaatler vererek seçilenlerin sözlerini tutmasını bekleyeceklerini ifade etti.
YSK’ya ve partililerine, polise, medyaya teşekkür eden Soyer, parti içi değerlendirme yapacaklarını bildirdi.

“KOALİSYON ORTAĞI OLALIM”
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, seçim sonuçlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve KKTC halkına hayırlı olması dileğinde bulundu.

Denktaş, DP Genel Merkezi’nde basına yaptığı açıklamada, partisinin, sorunlara çare üretmeye ve bunu halkla paylaşmaya devam edeceğini ifade etti.

Serdar Denktaş, seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra muhalefette veya koalisyon ortağı olarak hangi konumda olurlarsa olsunlar sorunlara karşı ürettikleri çözümleri halkla paylaşmaya devam edeceklerini belirtti.

Denktaş UBP ve lideri Derviş Eroğlu’nu başarısı nedeniyle kutladı. Seçim sonuçlarına saygılı olacaklarını daha önceden açıkladıklarını ifade eden Denktaş, sonuçlara saygılı olduklarını ve saygılı olmaya devam edeceklerini söyledi.

Denktaş, partisinin, bütün karalamalara karşın centilmenliğini, ağırbaşlılığını hiç kaybetmeyerek dünü değil yarını konuşmaya, sorunlara karşı ürettikleri çözümleri anlatmaya çalışarak birinci parti değil ama en centilmen parti seçildiğini kaydetti.

Seçim sürecinde yaşananlar nedeniyle hiç kimse ve hiçbir kurumdan şikayetçi olmadığını anlatan Denktaş, DP ve adaylarının, seçim süreci boşunca yaptığı tek şeyin sorunlar karşısında ürettikleri çözümleri halkla paylaşmak olduğunu belirtti.

Serdar Denktaş, DP’nin, “her türlü provokasyonlara karşın”, halkın kavga istemediği tespitinden hareketle güzel duygularla politika yaptığını anlatarak, seçim sürecinde emeği geçen gençlere, kadın örgütlerine, adaylarına, partililerine teşekkür etti. Denktaş, üçüncü parti olsalar da “başı dik bir DP yarattıkları için” emeği geçenlere, “kalbinin en güzel yerinden” ayrıca teşekkür etmek istediğini söyleyerek, Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) liderliğinin 3 yıllık hatalarından dersler çıkarmasını ümit ettiğini söyledi.

“SONUÇLAR TATMİN EDİCİ DEĞİL”
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, genel seçim sonuçlarının kendileri için tatmin edici olmadığını ve beklentilerinin altında bulunduğunu söyledi.

Çakıcı, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından parti genel merkezinde, milletvekili adaylarının bir kısmıyla basına açıklama yaptı. Çakıcı, UBP’nin seçimden birinci sırada çıktığını ve halkın diğer partilere muhalefet görevi verdiğini kaydetti.

Diğer partilere başarılar dileyen Çakıcı, “TDP mücadele partisidir ve mücadele bitmedi. Tek yumruk halinde mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“YENİ İDAREYİ BİR GÖRELİM”
Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş seçim sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Demokratik bir çabanın sonuna gelindiğini ifade eden Denktaş sonuç ne ise bunu kabul edip gereğini yapmaları gerektiğini belirtti.

Rum tarafının siyasetinin değişmediğini kaydeden Denktaş, bu siyasetin “1974’te başlayan işgal kaldırılmalıdır, yerleşikler gitmelidir ve memleket birleştirilmelidir, tek halk, tek egemenlik esastır” şeklinde olduğunu ve bunu değiştirmeyeceklerini vurguladı.

Denktaş, “Yeni gelen idareyi görelim. Sayın Cumhurbaşkanı ne diyecek, ne kadar uyum içerisinde olacak bakalım. Eğer biz tek devlet, tek halk, tek şu, tek bu durumunda devam edersek işimiz çok zor olacaktır. Kendimize gelelim” diye konuştu.

Oğlu Serdar Denktaş’ın başkanlığını yaptığı Demokrat Parti’nin 3’üncü parti olmasıyla ilgili bir değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine Rauf Denktaş kamu oyu yoklamalarının da bu şekilde olduğunu belirtti ve “Öyle olur, böyle olur, olur veya olmaz, mesele değildir. Hayırlı olsun” dedi.

Denktaş katılım oranının da güzel olduğunu belirtti ve önemli olanın sağlıklı bir katılım olması olduğunu kaydetti.

Bu haber 1690 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER