Akıncı’nın Türkiye tepkisi doğru değildir

Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum devlet başkanı ile New York da görüştüler.

Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum devlet başkanı ile New York da görüştüler. Akıncı bu görüşmeye tepki gösterdi, bu tepkinin haklı bir tepki olduğunu düşünmüyorum. Akıncı eğer biraz daha erken New York’a gitmiş olsaydı, Türkiye cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve DB ÇAVUŞOĞLU ile görüşme imkanı bulacaktı. Geç gitmek kendi tercihi mi bilemiyoruz, ancak bu konuda siyasi kulislerde yapılan yorumlar AKINCI lehine değildir. KKTC DB ÖZERSAY erken gitti, ERDOĞAN ve ÇAVUŞOĞLU ile görüşme imkanını da buldu.

Çavuşoğlu’nun Rum başkan Anastasiadis ile görüşmüş olması KKTC halkının aleyhine değildir. Türkiye tarihte hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkını zor durumda bırakacak bir hareket yapmadı, ANNAN planına bile destek oldu daha ne yapsın sn AKINCI. Rum tarafı, Türk tarafının savunduğu federal çözümü desteklemiyor, eğer bu süreç bizi kadife ayrılığa taşıyacaksa da bunu kim önleyecektir. Türkiye ne 1960 öncesi, nede 1974 öncesi ve sonrası Kıbrıs Türk halkını yalnız bıraktı, tam tersi hep yanımızda ekonomik ve siyasi yönden durdu ve destek oldu.

Türkiye artık ucu açık federal çözüm için süresiz bir müzakere masasına oturmayacaktır. Kaldı ki KKTC halkı içerisinde sn Akıncı’nın yürüttüğü federal çözüm arayışı da destek bulmuyor. Cumhurbaşkanı tüm halkı kucaklamalı ve Kıbrıs sorunundaki hassasiyetleri bir daha gözden geçirmelidir. KKTC Meclisinde bulunan partilerde ki çoğunluk da tavizleri içeren federal çözümü desteklemiyor.

Daha demokratik olarak bu görüşme sürecini halkımıza soralım yine destek bulmayacaktır. Yeni bir algı operasyonu başladı, bu ekonomik sıkıntıları bahane ederek, çözüm kurtuluştur söylenebiliyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir, özellikle bazı partiler içerisinde hükümet milletvekilleri tüm ekonomik sorunun TL olduğunu söylüyorlar. TL nin değer kaybı %50 olsa bile pahalılık %200 civarında bunun cevabını veren yoktur.

Ben biraz farklı düşünüyorum, ekonomik sorun bahane edilerek tehlikeli bir proje
yürütülüyor, halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor.

Bu hafta BM GS Guteres BM güvenlik konseyine Kıbrıs raporunu sunacaktır, müzakerelerin kaldığı yerden başlaması çağrısı çok zor, Rum tarafı da müzakerelerin başlamasını talep etmiyor. Eğer Türk askeri tamamen ayrılacak ve garantörlük son bulacaksa o zaman Rum tarafı için yeni bir durumdur, KKTC halkı ve Türkiye bu görüşü asla desteklemez.

Onun için CB Akıncı’nın Türkiye ile ilgili endişesi yersiz kaldı.
Bu haber 662 defa okunmuştur

:

:

:

: