Devlet aklı ile hareket etme

Ortada doğu Akdeniz ile alakalı her hangi bir yazı yokken , biz okurlarımıza Akdeniz in dünya merkezi olacağını anlatan yazılar yazdık .

Ortada doğu Akdeniz ile alakalı her hangi bir yazı yokken , biz okurlarımıza Akdeniz in dünya merkezi olacağını anlatan yazılar yazdık . Gördüklerimizi , delhizler de olanları gördüklerimizi anlayıp sizlere aktarmaya çalıştık. Ticaret savaşlarının tarihçesini , dünya da ki uluslararası dengenin oturuşunun resmini sizlere çizdim. Kimileri okudu , okumayanlar da gördükleri ile yetindi. Ben yine sizlere olanları aktarmaya devam edeceğim. 2011 yılından bu tarafa star Kıbrıs gazetesinde sizlere köşemden ve ada tv aracılığı ile Bilgilerimi paylaşmaktan gurur duyuyorum .

Kıbrıs konusunda yazdıklarımızda haklı olduğumuzu bugün daha iyi anlıyoruz. Rumlar’ın referansları ile bugün Akdeniz de deyimi yerindeyse 7 düvel ile karşı karşıyayız .
Bugün Türkiye doğu Akdeniz haklarını savunmak İçin 4 gemisini doğu Akdeniz e çıkarmış durumda . Ama bugün doğu Akdeniz de varsak , 1974 de ki Kıbrıs Barış harekatına borçluyuz. Rumlar’ın , Kıbrıs Türklerine karşı katliamlarına sessiz kalamayan Anavatan Türkiye o gün sanki bugünleri de görerek kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin temellerini kurdu.

O gün bu müdahalenin karşısında yer alan güçler yine aynıydı.

ABD ve İngiltere !

Türkiye’ye karşı uygulanan ambargolar mı dersiniz ! Türkiye’yi tehditlerler mi ? Ne derseniz diyin Türkiye herşeyi göze alarak yavruvatanı özgürleştirdi . Bugün Akdeniz de Türkiye varsa bu harekat sayesindedir.

O dönemde harekatın mimarı her ne kadar Ecevit olarak görülse de , Erbakan operasyonun yapılmasından yanaydı. O dönemde kissinger ile görüşen Ecevit operasyon konusunda erbakanın haklı olduğunu gördü . 1974 harekatından önce zaten erbakan orduya hazır ol emrini vermişti. Kısacası o gün şartları o harekatın oluşumunu sağladı .

Papaz Makarios’un o dönemde ki eokacılar ile hareket edip , Türklerin adada katlini hızlandırması da bu operasyonu hızlandırdı.

Bugün de Rumlar’ın tek taraflı anlaşmalar yapması, Ada’nın tek Sahibi gibi ittifaklar yapması Ada’nın barışına etki ediyor.

ABD ve ab ilişkilerin kırılma yaşadığı şu günlerde doğu Akdeniz konusunda Türkiye tarafına teklifler gelecektir . Daha önce Türkiye’yi ve KKTC dikkate almayanlar bu dönemde dikkate alıp çeşitli tekliflerle doğu Akdeniz de çatışma ortamını yumuşatmak isteyeceklerdir. Dikkatle izleyin, Türkiye ye karşı ab tarafından gelen tekliflere bakın. Ne demek istediğimizi iyi anlayacaksınız .

Bugün haritada doğu Akdeniz in yerini göstermeyi bilmeyenlerin yorumları ile karşı karşıyayız . Uluslararası ilişkiler sadece yorumdan ibaret değildir. Coğrafya ve diplomasi yoksa orada uluslararası ilişkileri anlamaktan zor bahsederiz . O yüzden her yorumcunun sözlerini doğru gibi kabul etmeyin. Doğu Akdeniz bölgesi tarihte olduğu gibi bugün de dünyanın merkezidir. Türkiye ve KKTC bu şuurla hareket etmektedir . Kimsenin bundan şüphesi olmasın . O yüzden her zaman diyprum ki Türkiye devlet aklıyla hareket ediyor diye ...

Bu haber 1526 defa okunmuştur

:

:

:

: