KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP geleneği

KKTC de cumhurbaşkanlığı makamı en üst makamdır ki dışa yönelik devleti temsil ediyor. BM ve Dünya toplum lideri olarak cumhurbaşkanını tanıyor ve temas yapıyor.

KKTC de cumhurbaşkanlığı makamı en üst makamdır ki dışa yönelik devleti temsil ediyor. BM ve Dünya toplum lideri olarak cumhurbaşkanını tanıyor ve temas yapıyor. Kıbrıs sorununa yönelik müzakereleri de yürüten cumhurbaşkanıdır. Bu hayati temsil için UBP’NİN, bu seçimlerde etkin olması da kaçınılmadır. Siyasette bazen 24 saat uzun olabilir ancak 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP için bir gelenek söz konusudur.
UBP genel başkanı ayni zamanda da cumhurbaşkanlığı için adaydır. Bu adaylığı başkan kendisi talep etmez, parti başkanı görevlendirir. Geçtiğimiz yılların seçimlerine baktığımız zaman genel başkan, parti adına hep görevlendirildi ve aday oldu. Üç seçim CB seçim döneminde UBP 3. CB Dr. Derviş Eroğlu’nu görevlendirdi, iki kez Kurucu CB Rauf Denktaş karşında başarılı olamadı 3. Defa da seçildi. Ondan önceki dönemlerde ise UBP Rauf Denktaş’ı desteklemişti.
2020 de gerçekleşecek olan CB’LIĞI seçimlerin de UBP ke4ndini göstermek zorundadır. Genel başkan KKTC başbakanı Ersin Tatar, hükümeti kurduktan sonra CB adayı olmayacağını, üstlenmiş olduğu başbakanlık görevini yürüteceğini çok kez açıkladı. Siyaseten doğru yapmıştır ki önümüzde icraat var yoğunlaşmak gerekiyordu.
Artık adayların belirlenme zamanı geldikçe 2020 CB seçimleri için hareketlenmeler başlamıştır. Normal olan partilerin politikasıdır, aday adaylarının görev talep etmeleri de demokratik bir davranıştır. UBP diğer partilerden daha teşkilatlı ve tabana yayılmış bir partidir, KKTC’NİN her köyünde örgütü vardır.
Son haftalar da UBP GB Başbakan Ersin Tatar’ın 2020 CB seçimlerinde aday olacağı konuşuluyor. Geçmiş dönemlerde ki UBP geleneği ve UBP tabanının talebi, bu görevi Ersin Tatar’ın üstlenmesidir. Birden çok aday adayının ismi geçmiştir, demokrasilerde bu gayet normaldir, bazı isimlerde önerilmiştir. Bu süreci her UBP’Lİ biliyor, bilmem demek de kimsenin haddine değildir çünkü tarih bu gerçeği yazıyor. UBP bu görevi TATAR’A vermelidir.
Parti içerisinde ki hareketlenmeyi doğru yöne çekmek, devletin başına, 50 yıllık çökmüş olan federal çözüm hayallerini sonlandıracak, yeni umutların doğmasını sağlayacak UBP’Lİ cumhurbaşkanı kaçınılmazdır. KKTC CB Mustafa Akıncı, Kıbrıs da federal çözümden başka alternatifimiz yoktur diyor, bu kaderi değiştirebilecek UBP’NİN seçtireceği CB adayıdır çünkü UBP başka çözüm alternatiflerinin de var olduğunu savunuyor.
UBP içerisinde ki kaynamanın durabilmesi için, GB TATAR’A gecikmeden bu görevin verilmesi gerekiyor. UBP bünyesinde seçilen her birey ve göreve atananlar çok iyi bilmelidirler ki, sizin başarınız ancak bu büyük aile içerisin de hayat bulmaktadır. Tek başına kimse bir başarıya gidemez, demokrasinin gereği olan partiler ve KKTC’NİN en köklü partisi UBP içerisin de olarak bu başarıyı elde ediyorsunuz. ERSİN TATAR 2020 CB adaylığı açıklandığı gün tüm partililer tek vücut olmalıdır, vekillerden tabana kadar, yakın olarak takip edeceğim.
Bu haber 1613 defa okunmuştur

:

:

:

: