Dirayetli bir Başbakan!

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nda artık son dönemece gelinirken, plana son anda müdahale edilerek binlerce tarım arazisinin Longbeach bölgesinde imara açılması damgasını vurdu.

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nda artık son dönemece gelinirken, plana son anda müdahale edilerek binlerce tarım arazisinin Longbeach bölgesinde imara açılması damgasını vurdu.
Bu olay gerek basında, gerek se Cumhuriyet Meclisi’nde konu edilmesine rağmen ne yazık ki, “ yapanın yanına kar kalır” deyimi yine haklılığını korudu. Sayın İçişleri Bakanı ısrarla Longbeach bölgesindeki ranta yanıt vermeyeceğini ifade etti.
Tüm bunlar yaşanırken, kabineyi kuran, kurduğu kabinenin sorumluluğu çerçevesinde daha ilk günden Cumhurbaşkanı’ndan onay alarak hükümetini kuran ve çalışmaya başlayan Başbakan Ersin Tatar derin sessizliğini korumaya devam ediyor.
Biz bu ülkede her zaman söylediğimiz gibi “boşbakan” değil bakanlarına hakim, Erhan Arıklı’nın tabiriyle, “herbiri ayrı bir cumhuriyet diye nitelediği bakanlıklara” sözünü geçirebilen rica ile değil takım kaptanı gibi oyunu yönetebilen bir başbakan istiyoruz.
Aylardır imar planı çalışmaları devam ederken, planı kucağımızda bulduk diyen hükümetin UBP kanadı, büyük ortağı bu sorumluluktan kaçamaz. Hele, hele Sayın Başbakan Ersin Tatar hiç kaçamaz.
Planın eksik olan ve adaletsiz bir şeklide seyrini devam ettirdiği söylemlerine karşılık, bir komite kurdurarak planı incelettiren sayın Tatar, kendine ulaştırılan raporlar karşısında hala neden suskunluğunu koruyor?
Planın adaletsiz bir şekilde rant çevrelerine hizmet ettiği kendisine iletilmesine rağmen Sayın Tatar’ın neden müdahale etmeyerek sessiz kalması, sadece Tatar’ın iktidarsızlığını değil, hükümet içerisinde UBP kanadının da güçsüzlüğüne bir işarettir.
Hükümet ortağının devlet işlerinde partizanlık yaptığı iddiaları da sağır sultan tarafından duyulmasına rağmen Sayın Tatar’ın bu konuda da herhangi bir şey söylediğini kimse duymadı. Bu da Sayın Tatar’ın ortağının yaptığı partizanca işleri onayladığı anlamına gelmiyor mu sizce?
Biz ülkede ses getiren, adaletli uygulamaları destekleyen, yanlış ve çıkarcı olaylara prim vermeyen, halkın yanında yer alan bir başbakanın yanında yer almak isterken, Sayın Başbakanın bunların tersine hareket ederek halkını hayal kırıklığına uğratma lüksü yoktur.
Bugün Star Kıbrıs’ın ön sayfasında da buna değindik. Sayın başbakana sorduk, Tamam mı yoksa devam mı diye.
Yani bu imar planını bunca şaibe ve haksızlığa rağmen onaylayacak mısınız yoksa iptal mi edeceksiniz?
Bölgeyi derinden etkileyecek bu imar planı için, eğer böyle kabul edilecek olursa “Bölgeyi kaosa sürükleyeceği” iddia ediliyor. Tabi ki bazı rant çevreleri dışında. O rant çevreleri plandan çok memnun zira istediklerini aldılar.
Sayın Başbakan, planın son viraja geldiğişu günlerde artık sessizliğinizi bozarak, plan hakkında görüşlerinizi açıklamanızı ve bir karar vermenizi istiyoruz.
Zira biz dirayetli, kabinesine, bakanlarına hakim, ses getiren bir BAŞBAKANistiyoruz, BOŞBAKAN değil...
Sayın Ersin Tatar...

Bu haber 9398 defa okunmuştur

:

:

:

: