Gerçek gündeme dönülmeli

Türkiye’nin ajandası gerçekten yoğun!

Türkiye’nin ajandası gerçekten yoğun!
Birbirimizi anlamadan, birleşemeden , kargaşa ile bir süreçten geçiyoruz. Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciler üzerinden kurgulanan planlara bazı kesimlerin ortak olması ile süreç kargaşa ile sürmekte..
‘’Oyun Büyüyor’’ adlı yazımda bahsettiğim gibi uluslar arası alanda gelişmeler çok ciddi. Bugün neler oluyor bir hatırlatalım.
Covid19 salgını halen devam ediyor
Aşı yetecek mi? Yeterse bağışıklık durumu sağlanacak mı?
Kıbrıs’ın geleceği noktasında görüşmelerden çıkacak kararlar..
Rusya da Putin karşıtı gösteriler devam edecek mi? Ederse durum ne hal alır?
Myanmar da ABD’nin açıklamasından sonrasında gerçekleşen darbe..
Faiz oranları, Uluslar arası Resesyon, Enflasyon
ABD başkanlığına BİDEN ‘in gelişi ve Uluslar arası aktörler de ki gelişmeler
Çin ve ABD ilişkilerinin seyri
Suriye’nin kuzeyinde ki gelişmeler
ABD dış işleri bakanlığının Türkiye içişlerine karışacak şekilde ki açıklamaları
Yunanistan ‘ın Türkiye sınırına ABD ve Fransa ‘nın askeri araç gereç yığması vs vs

Uluslar arası ajanda da gerçekten çok yoğun. ABD ‘nin savaş gemisi geçtiğimiz günlerde Ukrayna da yapılması planlanan tatbikata katılmak üzere İstanbul Boğazlarından geçti. Geçerken de Sosyal medya üzerinden bir resim paylaştı.

Yukarı da paylaşılan resimde ABD deniz kuvvetlerinin resmi instgram sayfası. Biz asla kırmızı ışıkta durmayız diye bir not düşmüşler. Kırmızı ışık diye paylaşılan yer YAVUZ SULTAN SELİM Köprüsü. İlginç mi? Değil. Tesadüf mü ? Değil.
Bunu bir kenara not edelim..
Devam edelim… ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ilk iş olarak KOBANİ ile ABD de görüştü. Bu görüşme neticesinde Suriye’de SDG ile ortak program hazırlayacaklarını deklare ettiler.
Bunu da bir kenara yazıp diğer konuya dönelim.
Türkiye ekonomisi uluslar arası resosyan dan etkilenmiş durumda. Covid 19 tedbirleri ve uluslar arası ticaretin sıkışması neticesinde ekonomilerde sıkışma söz konusu. Bu sadece biz de değil. Uluslar arası ilişkiler de söz sahibi olan bütün ülkeler de böyle! Bunları bir kenara bırakıp Boğaziçi üniversitesin de ki eylemlerle kendimizi oyalamaktayız. Bu sorunları kaşımak ülkemize fayda getirmez. Elbette başta demokratik haklarını kullanıp protesto edenleri mahzur görmemiz doğal. Lakin olayları tırmandırıp ülke geneline yayılmasını sağlamak için sosyal medya üzerinden kitlesel hareketlere dönüştürmek ülke menfaatine olmaz , olamaz. O yüzden buradan ülkenin geleceğine kar çıkmaz!
Ekonomik resessiyonu engellemek noktasında ülkemizde ciddi reformları hayata sokmamız , Boğaziçi nde yaşanlardan daha faydalıdır. ABD’nin Boğaziçi üniversitesinde ki olaylar hakkında ki açıklamalar zaten kabul edilemez. İçişlerimize karışılması hiçbir devletin ‘’haddine’’ değildir.
Dünya da bir devrim yaşanıyor. Bu devrimin adını sizlerle paylaşmıştık. DİJİTALLEŞME… bunun da temelinde eğitim ve teknoloji var. Bu konuda ne adımlar atabiliriz, bunların hepsini masaya yatırmamız şart.
Not: ABD Savaş gemisinin barış zamanında bu şekilde geçmesi hem Lozan hem de Möntrö Boğazlar sözleşmesinden kaynaklanmaktadır.
Bu haber 5056 defa okunmuştur

:

:

:

: