Altın öneriler kartopu gibi büyüyor

İş insanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı “Altın Tapu” ve “Altın Konut” önerileri tartışılmaya devam ediyor.

İş insanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı “Altın Tapu” ve “Altın Konut” önerileri tartışılmaya devam ediyor.
Önerinin hükümetten sonra en önemli muhataplarından olan Emlakçılar Birliği, Safa’ya tam destek verdi.
Ada TV’de açıklamalarda bulunan Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, “Önerileri destekliyoruz. Bu öneriler üzerinde ciddi çalışma yapılmalı” dedi.
Peki neydi Altın Tapu ve Altın Konut önerileri?
Önce bunları hatırlayalım.
Safa şu görüşleri aktarmıştı:
“Müteahhitler Birliği verilerine göre şu anda satılmayı bekleyen 25 bin konut var. Bu konutlardan 4 bin tanesini 250 bin dolardan satsak 1 milyar dolar eder. Bu parayı inşaatçı kazanacak. Bunun yüzde 5 KDV’si, yüzde 4 stopajı var. 1 milyar dolardan hesaplarsak devletin kasasına da 100 milyon dolara yakın bir para girer. 4 bin vatandaşlıklar için de kişi başına 10 bin dolar istesek bu da 40 milyon dolar eder.”
Altın Konut olarak formüle edilen bu öneriye, “Kıbrıslı Türklerin ev almaları zorlaşır. Fiyatlar artar” şeklinde gelen eleştirilere de Ali Özmen Safa, Altın Konut önerisini ortaya atmıştı.
O öneri neydi:
“Vatandaşlık karşılığı 250 bin dolara satılacak her konut için inşaat şirketi de bir sosyal konut için katkı koymak zorunda olacak. Devlet arazi verecek. 2 oda 1 salon sosyal konutun maliyeti diyelim ki 30 bin dolar. Bunun yarısını Altın Konut projesinde sattığı her konut için inşaatçı karşılayacak. Kalan 15 bin doları da banka kredisi olarak kullanılabilecek. Bu yöntemle Altın Tapu ile her ev satıldığında bir tane de Kıbrıslı Türk ev sahibi olacak.”
Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Ali Özmen Safa’nın bu önerilerine tam destek verdi. Sungur, “Ali Özmen Bey’in projesi üzerinde ciddi şekilde çalışmalı. Emlakçılar Birliği olarak kendisine teşekkür ediyoruz. Projelerini de destekliyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesi için öncelikle ülke dışından gelenler rahatlatılmalı. Ülke içinden ev sahibi olmak isteyenlerin de ihtiyat sandığındaki parasını kullanabilmeleri gerekir. İnsanlar borçlanmaktan korkmamalı.
Bunun için devletin banka faizlerini kontrol altına alması gerekir. KKTC vatandaşlarının tapu harçlarında indirime gidilmeli. Bugün bir evin devrinde alım satımla birlikte yüzde 17’ye yakın komisyon var. Bu yüzde 8-9’lara düşmeli. Ali Bey gibi insanlar öneriler getiriyor. Ama bazı insanlar sadece eleştiriyor. En küçük çözüm önerisi dahi sunmuyor. Ekonomi böyle yönetilemez.”
Bu haber 8996 defa okunmuştur

:

:

:

: