‘Cüce’ siyaset!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dün yaşanan tartışmaları izlerken yüzümüz kızardı. Kelimenin tam manasıyla utandık.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dün yaşanan tartışmaları izlerken yüzümüz kızardı. Kelimenin tam manasıyla utandık.
Bir milletin en değerli kurumu neresidir? Elbette seçilmiş milletvekillerinden oluşan parlamentosudur.
Seçilen her milletvekili o parlamentoyu temsil ederken, itibarını yükseltmek için çabalamak zorundadır.
Zira seçildikten sonra hepsi bu görev için yemin de etmektedirler.
Ne diyordu o yeminde? Yeminini unutanlar olabilir. Hatırlatalım...
“Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine and içerim…”
Dün Meclis’te yaşanan tartışmaları görünce namus ve şeref üzerine edilen yeminin bazı vekiller için çok da değerli olmadığına üzülerek tanık olduk.
Ana muhalefetin “Cüce” sözlerini tutanaklardan çıkaran Meclis Başkanı Zorlu Töre, kendisine yakışanı yaptı. Ancak görünen o ki, bu meclisi cüceleştirmek isteyen bazı isimler bundan fevkalade rahatsız oldu.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Ana muhalefet Cüce dediği Mecliste temsil edilmek için her türlü çabayı harcıyor, inanmadığı tanımadığı devletin başına gelme için her türlü gayreti gösteriyor ondan sonra da bu meclise Cüce meclis diyor, yazıklar olun” diyerek, tepkisini en sert biçimde gösterdi.
Arıklı’nın sözleri üzerine kürsüye çıkan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise “Meclis eğer yüceyse, Meclis’in yetkilerini ihlal etmeyin. Meclis Başkanı Anayasa ve mevzuat delinirken Meclise ‘yüce meclis’ derse bu karikatüre döner. Meclisin itibarı olmalı ki ona yüce diyebilesiniz” diye karşılık verdi.
Aslında meselenin özü gayet nettir.
Bu Meclis’e “Yüce” payesini vermek kimsenin haddine değildir. Meclisimiz o payeyi aziz şehitlerimizin kanıyla almıştır.
Bu Meclis’i beğenmeyen başka meclislerde siyaset yapabilir. Ama bu Cumhuriyet Meclisi’nde siyaset yapmaya niyeti olan herkes, namusu ve şerefi üzerine verdiği söze riayet etmeli, yaptıkları “cüce” siyasetten vazgeçmelidir. Bizden söylemesi…
Bu haber 871 defa okunmuştur

:

:

:

: