Güney’deki AP seçimleri

Önceki gün ve dün Avrupa Birliği’ne üye 25 ülkede Avrupa Parlamentosu için seçimler yapıldı.

Önceki gün ve dün Avrupa Birliği’ne üye 25 ülkede Avrupa Parlamentosu için seçimler yapıldı. 25 AB üyesi ülkesinden biri olan “Kıbrıs” adına Güney Kıbrıs’ta da seçimler yapıldı. Seçimlerin sonucu beklendiğinden farklı çıkmadı. 6 milletvekilinden 2’sini DİSİ, 2’sini AKEL, 1’ini DİKO ve 1’ini de EDEK-KS kazandı. Sonuçlarda ilk bakışta göze çarpan önemli bir şey yok gibi.

Bu seçimlerde üzerinde durulması gereken başlıca konulardan biri; Avrupa Birliği’nin birincil hukukuna dâhil olan Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın açıkça ihlal edilerek yapılmaya devam edilmiş olmasıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na göre, Cumhuriyet Kıbrıslı Rum toplumu ve Kıbrıslı Türk toplumu tarafından kurulmuştur. Anayasaya göre cumhuriyette iki toplumun temsiliyeti 7/3 oranıyla gerçekleşmesi gerekmektedir.

Avrupa Birliği, çözümlenmemiş sorunu olmasına karşın 1 Mayıs 2004’te Kıbrıs’ı tam üyeliğe aldı. Bu gelişme, AB’nin başka ülkelere uyguladığı üyelik ölçütlerinin ihlali ile oldu. AB kendi ölçütlerinden birini açıkça çiğneyerek Kıbrıs’ı tam üyeliğe aldı. Bu ihlal sonrasında ikinci ihlal gündeme geldi. AB üyesi Kıbrıs adına, Güney Kıbrıs’ta yapılan seçimlerle Kıbrıs’ı Avrupa Parlamentosu’nda temsil edecek 6 milletvekili seçilip gönderildi. 2004’teki seçim Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı bir seçimdi. Geçen dönem içinde bu aykırılık hep gündemde oldu. Ancak sonuçta geçtiğimiz gün tüm üye ülkelerde olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da Avrupa Parlamentosu seçimleri yapıldı. Ve bu seçimde de Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası yine çiğnendi.

Anayasaysa göre Kıbrıslı Türklerin seçip göndermesi gereken 2 üye, yine Rum seçmenler tarafından seçilip görevlendirildi. Yani Kıbrıslı Rum toplumu, Kıbrıslı Türk toplumuna ait olduğunu bildiği bir hakkı ikinci kez gasp etmekte hiçbir sakınca görmedi.

Güney’de yapılan seçimin diğer bir yönü, Rum seçmenlerin seçime katılım oranının düşüklüğüdür. Rum basınından edindiğimiz bilgilere göre katılım oranı yüzde 60’ın altında kaldı. Bunu, Rum seçmenlerin siyaset ile uğraşmak yerine Haziran ayının sıcak ortamında hafta sonu tatili yapmayı tercih ettiği gibi yorumlamak mümkün. Ancak böyle bir yorumlama fazla yüzeysel olur diye düşünüyorum. Sanırım Rum seçmen sandığa gitmemekle Avrupa Parlamentosu’ndan ciddi bir beklenti içinde olmadığını ortaya koymuş oldu. Rum siyasi liderliğinin Avrupa Birliği’ne katılmak istemesindeki asıl etkenin Kıbrıs sorununda Türk tarafını köşeye sıkıştırmak olduğu gerçeğini hatırlarsak, Rum seçmenlerin sandığa ilgisiz kalmasının nedenini de doğru tespit etmiş oluruz.

Güney’deki seçimlerin ortaya koyduğu diğer bir tablo da Rum siyasi yapısındaki son durumu ortaya koymasıdır. Buna göre iktidardaki 3’lü koalisyonun 2 küçük ortağı ciddi oy kaybına uğramış bulunuyor.  2004’te yapılan ilk Avrupa Parlamentosu seçimlerine göre DİSİ ve AKEL oylarını önemli ölçüde artırırken özellikle DİKO büyük denebilecek oranda oy kaybına uğradı. 

Seçimden birinci parti çıkan ana muhalefet DİSİ 2004’te 28.23 olan oyunu 35.65 oranına yükseltmeyi başarırken, hükümetin büyük ortağı AKEL de 27.89 0lan oyunu 34.90’a çıkardı.

Buna karşın, koalisyonun ikinci ortağı ve eski Cumhurbaşkanı Papadopulos’un partisi olan DİKO yüzde 17,09 olan oy oranını koruyamayıp yüzde 12,28’ye geriledi. Rum koalisyon hükümetin üçüncü ortağı KS EDEK’de 2004 seçimlerinde aldığı oy oranının altında kalarak yüzde 9,85 oy alabildi.

Bu sonuçlara bakıldığında önümüzdeki yakın gelecekte Rum hükümeti içinde sıkıntılar yaşanmasının muhtemel olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Güney’deki AP seçimleri ile ilgili olarak yapılabilecek yorumlardan biri de, seçimlere Kıbrıslı Türklerde ilgi olmayışıdır. Kıbrıs Rum Yönetimi Anayasa ihlalini örtmek amacıyla Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin de oy kullandığını dünyaya göstermek için azımsanmayacak gayret içine girmişti. Bu amaçla Kıbrıslı Türk gazetelerde paralı ilanlar da yayınlanmış ve Kıbrıslı Türklerin seçmen listelerine yazılması için çağrılar yapılmıştı. Ancak Cumartesi günü yapılan seçimlere Kıbrıslı Türklerden beklediği ilgiyi bulamadı. Rum basınının yansıttığı bilgilere göre, Rum seçmen listelerine yazılan 747 Kıbrıslı Türk’ten sadece 117’si sandığa gidip oy kullandı.

Güney’de yapılan seçimin ilk değerlendirmesi böyle. Umarız, Rum vatandaşlarımız da aklıselimle değerlendirme yaparlar ve bu memlekette daha yaşanası bir düzen kurulmasına katkıda bulunurlar.
Bu haber 206 defa okunmuştur

:

:

:

: