Bilimin ışığında gidiyor muyuz?

Cumhuriyetçi Türk Partisi, hafta sonu depreme hazırlıkla ilgili son derece kıymetli toplantılar düzenledi. Genel Başkanı Tufan Erhürman, yaşananların unutulmaması, 6 Şubat depreminden önce yapılan hataların yapılmaması gerektiğini vurguladı. Peki neydi o hatalar?

Cumhuriyetçi Türk Partisi, hafta sonu depreme hazırlıkla ilgili son derece kıymetli toplantılar düzenledi. Genel Başkanı Tufan Erhürman, yaşananların unutulmaması, 6 Şubat depreminden önce yapılan hataların yapılmaması gerektiğini vurguladı.
Peki neydi o hatalar?
Bunlara değinmeden geçmeyelim.
Tufan Hoca, “Bize düşen görev bilimin sesine kulak verme cümlesini hafızalara kazımaktır” diyor.
Peki sormak lazım, mesela dörtlü koalisyon döneminde bilimin sesine kulak verildi mi?
Yakın geçmişimize bakalım. 2015 yılında bu ülkede gelişimin nasıl olması gerektiğini belirten bir yol haritası hazırlanmadı mı? Bilim insanları tarafından hazırlanan ve adına ‘ülkesel fiziki plan’ denen o yol haritasında İskele bölgesinde Long Beach sahili için ne diyordu?
Alüvyon yapısı nedeniyle adeta bataklık olan, bir iki metreden su çıkan bu bölgede “bol bol yapılaşın, yüksek katlı binalara izin verin” mi diyordu?
Elbette böyle denmedi.
Değil yüksek katlı bina, bu bölgede yapılaşmadan uzak durulması gerektiğine özellikle vurgu yapıldı.
Peki bu uyarıların ardında dörtlü koalisyon döneminde ne yapıldı?
Sayın Erhürman’nın dediği gibi bilimin sesine kulak mı verildi? Yoksa Ayşegül Baybars’ın rant planında bu yapılara hız mı verildi.
Allahtan dönemin Başbakanı Ersin Tatar, bu rant planını durdurdu.
Ancak belli ki biz yaşananlardan ders almadık. Gereken özeleştiriyi de hala daha yapabilmiş değiliz.
Star Kıbrıs’ın bugünkü manşetinde Long Beach’te bir binanın temelinden alınan zemin numunesiyle, inşaata uygun bir zeminden alınan numuneni örneği var. Farkı görecekseniz.
Bölgede kolonları çatlayan, eğilen binalarla ilgili bin bir şikayet var.
Bu binaların zemin yapısı kime kontrol ettirildi? “Açıklayın” diyoruz. Safa Grup’un dünyaca ünlü yatırım danışmanlık şirketi EC HARRIS’ten aldığı raporun dışında ortaya tatmin edici bir belge çıkaran olmadı.
Şu anda sigorta şirketleri yaşanan endişe nedeniyle bölgedeki evlere sigorta yapmaktan dahi çekiniyor.
Geldiğimiz nokta sistemin iflas ettiğini net olarak gösteriyor.
Madem 6 Şubat milat oldu. CTP’nin de dediği gibi bundan sonra bilimin ışığında hareket edilmeli.
Yapılan hatalardan ders çıkarıp geleceği öyle planlamalıyız. Aksi halde bu gidiş iyiye gidiş değil. Bizden söylemesi…Bu haber 1949 defa okunmuştur

:

:

:

: