UBP adayının rakibi kim?

25 Haziran ara seçimleri için partiler adaylarını belirledi. Seçim stratejileri de yavaş yavaş netleşmeye başladı.

25 Haziran ara seçimleri için partiler adaylarını belirledi. Seçim stratejileri de yavaş yavaş netleşmeye başladı.
İş dünyasından güçlü bir isim olan Ali Başman ile yola çıkan UBP ile CTP adayı Sami Özuslu yarışın iki favorisi olarak öne çıkıyor.
CTP adayı Sami Özuslu, yıllardır medyada bulunması nedeniyle halkın tanıdığı bir isim olarak öne çıksa da TDP Tacan Reynar gibi ciddi bir ağırlığı olan isimle ortaya çıkınca akıllar karıştı.
Federasyonu savunan ve aynı dünya görüşüne sahip iki güçlü aday arasında sol oyların bölünebileceği söyleniyor.
Peki sağda durum ne?
Önce şunu söyleyelim. Ali Başman’ı aday gösteren UBP’nin en büyük rakibi yine kendisi gibi görünüyor?
Nasıl mı?
Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimlerinde Sadık Gardiyanoğlu’nun başına gelenleri hatırlarsak, UBP’de de hesapların oldukça karışık olduğunu söyleyebiliriz.
Başbakan Ünal Üstel bu ara seçimleri 6 ay sonra yapılması öngörülen UBP kurultayı açısından son derece önemli görüyor.
Dolayısıyla burada elde edilecek bir zafer Üstel’in koltuğunu sağlamlaştıracak.
İşte hesap burada karışıyor. UBP içinde bu ara seçimden Ünal Üstel’in zaferle çıkması acaba partinin diğer ağır topları arasında nasıl karşılanır? Ali Başman kazanırsa Ünal Üstel kazanır, UBP kazanır ama ya kendileri kazanır mı?
Kimse UBP’de birlik bütünlük nutuklarıyla bu iddiayı çürütmeye çalışmasın. Halk da bizler de bu ülkede siyasetin nasıl yapıldığını çok iyi biliyoruz.
Diğer taraftan birkaç hafta içinde kabinede UBP’li bakanlarla ilgili olacağı iddia edilen değişiklikler bu seçimi nasıl etkiler?
UBP altan alta “ben bu seçimi alırım, hükümet ortağı YDP’yi bırakırım” mantığıyla bu seçim yarışını sürdürürken, bir atasözünü hatırlatmakta fayda var.
Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın. YDP her ne kadar bir aday çıkardıysa da milliyetçi muhafazakar Türkiyeli YDP seçmeni, UBP’nin her zaman olası seçmen tabanıdır.
UBP içindeki parti içi hesaplar bu kadar karışmışken, bu seçmeni göz ardı etmek büyük hata olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 1469 defa okunmuştur

:

:

:

: