DENKTAŞ NELERE ‘KEŞKE’ DEDİ?

Yakın tarihimize ışık tutacak bir röportaj. Gazeteci Yazar Özcan Özcanhan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’la konuştu.

Yakın tarihimize ışık tutacak bir röportaj.
Gazeteci Yazar Özcan Özcanhan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’la konuştu.

Rauf Denktaş’tan yakın tarihimizde yaşanmış fakat günümüzde pek bilinmeyen çarpıcı açıklamalar. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş geçmişte yaşanmış neler için “keşke” dedi?

İşte yılın röportajından satırbaşları: 

Denktaş: Keşke Dr. Küçük’e karşı aday çıkmasaydım! 

“Dr. Küçük’e bizimkiler neler yaptı? O’nu nasıl uzaklaştırdılar?” 

“Kara Çete, Dokuz Eylül bilmem ama Volkanı Dr. Küçük’ün kurdurttuğu ve desteklediği biliniyor. Ben hiçbir zaman, “İngilizler kurdurttu” demedim.” 

'Bir Limasollu geldi, bana, “İngilizler bir cip dolusu silahı bize satarmış” dedi. Bizimkilere bildirdim. Adamı İngiliz casusu diye bizimkiler vurdu...' 

“Celal Hordan para toplamaya başladı. Silah satın alacakmış! Ankara’ya gittik Dr. Küçük’le ve Menderes’e anlattık. Gençlik teşkilatı kuracaktı. Halktan Rumca konuştu diye ceza kesip para toplamaya başlayınca rahatsız olduk. Şikâyet ettik ve kendisini aldılar.” 

“TMT’yi ben kurdum demedim. Dr. Burhan Nalbantoğlu beni Kemal Tanrısevdi ile tanıştırdı. O TC Büyükelçiliği’nde memurdu. Eylence’deki evine gittik. İşte orada başıboş örgütleri dağıtıp yerine TMT yi kurma kararı aldık. İlk TMT bildirilerini yayınladık Volkanın dağıtıldığını duyurduk.” 

“TMT 1957 Kasım ayında kuruldu ama resmi kuruluş tarihini 1 Ağustos 1958 diye ilan ettiler, diğer kuruluşlarla birlikte anılması için. İsmail Tansu yalnız Türkiye’deki ucu ile ilgiliydi buradaki yapılanmayı bilmiyordu.” 

“Bayraktar Cami’ini ve TC basın bürosunu bombalayanlar Rumlardır.” 

“Avukat Ayhan Hikmet ve Muzaffer Gürkan’ı ben niye öldürteyim? Yorgacis’in ve Lağodondis’in işlerine geldiği için öyle duyurdular ki, bizi parçalasınlar.” 

“BM 1964 kararı oy birliği ile alınınca ağladım. Fakat oradaki Türk temsilci bana üzülme Denktaş Bey Türkiye ne isterse sonunda o olacaktır diyerek beni teskin etti. Zaten o karar ‘madde 7 altında’ alınmadığı için uygulanmayabilir. Yaptırımcı bir karar değildir. BM’nin hangi kararı bu güne kadar uygulanmıştır ama Rumlar hep o karar ve ondan sonraki kararlara göre hareket ediyorlar.” 

“Talat Hristofyas ile Kıbrıs sorununu çözecekmiş. Referandum yapılacakmış. Eğer yapılırsa evet sonucu çıkması için şimdiden kolları sıvadılar. Hayırcıları daha şimdiden karalamaya başladılar. Çıkacak ‘evet’ sonucu Kıbrıs Türkünün yok olması anlamına gelecektir bunu halk bilmelidir.” 

“Ankara ve hükümet yetkilileri Talat’ın politikasına destek veriyor. AB üyeliği için diyenler var ama Türkiye’nin Talat’a müzakerelerden çekil mi demesi bekleniyor?” 

“1977 – 1979 doruk anlaşmaları neden uygulanmıyor? Çünkü Rumlar bütün adayı AB müktesebatı diyerek kendi hakimiyetleri altına almak, Kıbrıs Türklerini de basit bir azınlık haline getirmek peşindedir.” 

“İlter Türkmen’e çok yazdım düzeltmesi için. O bildiği halde ‘Denktaş yeniden Cumhurbaşkanı olabilmesi için cumhuriyeti baştan kurdu’ dedi. Ayıp etti. Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni de KKTC’yi de Türkiye’den habersiz kurmamız olabilir miydi?”

... ve daha birçok konuda Rauf Denktaş’ın ağzından yakın tarihimize ışık tutacak açıklamalar.

Pek yakında Ada TV’de yayınlanan Kurşun Kalem programında ve gazeteniz Star Kıbrıs’ta…


Bu haber 624 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER