30 bin okaliptüs filizlenecek

Orman Dairesi Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Şube Amiri Zorlu Yıkıcı, okaliptüs türü ağaçların köklerinin çok derine indiği ve yer altı su kaynaklarının azalmasına neden olduğu yönündeki söylemlerin gerçekle alakası olmadığını vurguladı.
Orman Dairesi Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Şube Amiri Zorlu Yıkıcı, okaliptüs türü ağaçların köklerinin çok derine indiği ve yer altı su kaynaklarının azalmasına neden olduğu yönündeki söylemlerin gerçekle alakası olmadığını vurguladı.

Yıkıcı, okaliptüs ağaçlarının köklerinin yüzeysel geliştiğini ve en çok 6 metre uzadığını, bunun yanında doğal yaşam için çok önemli olduklarını kaydetti.
TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıkıcı “Okaliptüs ağaçları özelde arılar, genelde yaban hayatı için çok önemli. Bunun yanında şahin, baykuş ve pek çok kuş türü için önemli üreme alanıdırlar” dedi.

Okaliptüs ağaçlarının maki türü bitkilerle rekabet edemediğini, bu nedenle makilik bölgelere ekilen bu ağaçların yaşam şansı bulamadığını belirten Yıkıcı, kesimlerden dolayı ağaç varlığının 1950’li yıllara göre çok azaldığına da işaret etti.

KKTC’DE 44 TÜRÜ VAR
KKTC’de tanımı yapılmış 44, 10 tane de tanımı yapılmamış okaliptüs türü bulunduğunu da bildiren Yıkıcı, en yaygın türlerinin halk arasında siyah okaliptüs, beyaz okaliptüs ve kırmızı çiçekli (torquasa) okaliptüs diye bilinen türler olduğunu söyledi.
Yıkıcı, Güngör yolunun doğusu ve batısının daire tarafından ilk toplu okaliptüs dikiminin yapıldığı bölge olduğunu, ancak toprak yapısı, yumuşak toprak derinliğinin 70 cm olması ve yağışların az olmasından dolayı bazı türlerin kuruduğunu anlattı.
Bu yıl 30 bin okaliptüs fidanının yaklaşık 300 dönümlük bir alana ekileceğini belirten Zorlu Yıkıcı, ekilecek bölgelerin Cumhuriyet Parkı (Lefkoşa Girne yolu üzerindeki tepelikler), Kurudere, Ercan, Kalecik, Serhatköy ve Beşparmak dağlarının güneyinde kalan tepelikler olduğunu söyledi.

Yıkıcı, gelecek yıl daha çok okaliptüs fidanı ekmeyi planladıklarını da söyledi.
Okaliptüs ağacının ekonomik değerinin de yüksek olduğunu belirten Zorlu Yıkıcı, ağacın anavatanı olan Avustralya’da pek çok sektörde kullanıldığına işaret etti.

OKALİPTÜSÜN KIBRIS’A GELİŞİ
Yıkıcı, okaliptüs ağaçlarının adada, ormanlık alanların büyük oranda tükendiği 1800’lü yılların sonlarında sıtmayla mücadele için yetiştirilmeye başlandığını anımsattı ve bu ağaçların sıtmayı yayan sivrisineklerin ürediği bataklıkları 3 yıl içerisinde kurutma özelliği nedeniyle tercih edildiğini anlattı.
Yıkıcı, söz konusu dönemde odun için kesileceği endişesiyle okaliptüs ağaçlarının bataklık bölgelere ek olarak sadece şehir çevrelerine ve kamu binalarının bulunduğu arazilere ekildiğine de işaret etti.

KEMA’dan ‘ağaç dikin’ çağrısı

Bu arada Kıbrıs Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Kaynakları Koruma Vakfı (KEMA) Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydeniz, küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle, yaşam kalitesinin düşmemesi için acilen ağaç varlığı açığının kapatılması gerektiğini belirtti.
Orhan Aydeniz, içinde bulunulan ağaçlandırma sezonunda herkesi ağaç dikerek ortak sorun olan küresel iklim değişikliği mücadelesine katkıda bulunmaya çağırdı.

Bu haber 34 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER