Eğitimde işbirliği

Türkiye Cumhuriyeti, her konuda, tüm imkânlarıyla, Kıbrıslı Türklerin her zaman için yanında olmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti, her konuda, tüm imkânlarıyla, Kıbrıslı Türklerin her zaman için yanında olmuştur. 20 Temmuz 1974 tarihinden sonra, Kıbrıs’ın kuzeyinin, sıfırdan bugünlere gelmesinde Türkiye Cumhuriyetinin, maddi yatırımlarının yadsınamaz katkısı vardır. Kıbrıslı Türkler olarak bizler bu yatırımları daha organize ve etkin kullanabilseydik, bu gün bulunduğumuz durumdan daha iyi seviyelerde olurduk şüphesiz.

Atılacak her adımda, her zaman için Türkiye Cumhuriyeti örnek alınmıştır. Ekonomik altyapının oluşturulmasından tutunda bayındırlık, sağlık, eğitim ve aklınıza gelecek her konuda Türkiye patentli yatırımlar ve çalışmalar yapılmıştır. Türkiye’den maddi yardım gelmemesi durumunda, devletin çalışanlarının maaşını dahi ödeyemeyecek durumda olduğu da ülkemizde her zaman ve aleni bir tartışma konusudur. Tabi ki bu yardımlar yerine, ürettiğimiz ve pazarlayabileceğimiz ürünlerimizin, Türkiye pazarına sunulabilmesini ben, maddi yardımlara tercih ederdim ki bu benim kişisel görüşümdür. Ülkemizin, potansiyel olarak en önemli konularından olan, Üniversitelerimize eğitim almak için gelen öğrencilerin çoğunluğu da Türkiye den gelen gençlerdir. Bu gerçeklerin yanında bir gerçek daha vardır ki o da ülkemizde artan suç olaylarının, hem tür, hem de sayısal oran olarak Türkiye den gelen insanların çoğunlukta olduğudur. Bu noktada Türkiye’nin KKTC ve Kıbrıslı Türklere kazandırdıkları olumlu ve olumsuzlukları tartışmak amacında olmadığımı belirmek isterim. Ama her güzel olayda Türkiye’yi örnek aldığımız gibi Türkiye için bile sorun teşkil eden konuları da en aza indirmeliyiz.
Türkiye’den örnek alabileceğimiz, hatta geliştirerek çok daha yararlı hale getirebileceğimiz birçok konu vardır. Bu konuların en başta geleni bence “EĞİTİM” konusudur. Bir düşünün, Türkiye’de eğitimin olağan durumlar dışında kesintiye uğradığını, kitapların bu kadar çok tartışıldığını, bu kadar değişikliğine uğradığını duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü sistem yıllardır aynidir ve her iktidar değiştiğinde sistem değişmemiştir. Birkaç ay önce Bayrak Radyo Televizyonunun birinci kanalında, bir tartışma programına Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Kemal Dürüst konuk olmuştu. Sayın bakan eğitimle ilgili projelerini anlatarak güzel mesajlar vermişti. O programa bende telefon bağlantısıyla katılmış ve Sayın Bakan’a engelli çocuklarımızın, eğitimleri ile ilgili bu güne kadar yapılmamış, fakat yapılması gereken, projeleri olup olmadığını sormuştum. Sayın bakan bu konu ile ilgili olarak TC eğitim bakanlığı ile istişare içinde olunduğunu, TC milli eğitim bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile bu konuda yeni bir proje çalışmasının olduğunu söylemişti. Bu güne kadar konuyla ilgili herhangi bir gelişme olmadı. TC Mili Eğitim Bakanı Sayın Çubukçu geçtiğimiz günlerde damıza geldi. Ada TV ile özel bir röportaj gerçekleştiren bakan Nimet Çubukçu özel eğitime gereksinimi olan çocuklar için KKTC’de yasal eksiklikler olduğuna dikkat çekti ve “İstenmesi halinde elimizden geleni yaparız” Diyerek bu konuya destek verdi. Bu noktada iyi ve yararlı gelişmelerini örnek aldığımız Türkiye’nin, bu konu ile ilgili desteğini de ısrarla istemeli ve almalıyız. Umarım Sayın Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Kemal Dürüst bu konuya gerekli hassasiyeti gösterir ve toplumun ihtiyacı olan bu adım atar, bizler de sayın bakanımızı ayakta alkışlarız.

Bu haber 614 defa okunmuştur

:

:

:

: