OKTAY EKŞİ: ENDİŞELERİM VAR AMA İYİMSERİM

Turkish forum UK trust, Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi’yi Londra’da ağırladı. Salieri Restaurant’daki sohbetli yemeğe eşi Prof. Aysel Ekşi ile gelen Oktay Ekşi, Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi.
Mihrişah Safa

Turkish forum UK trust, Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi’yi Londra’da ağırladı. Salieri Restaurant’daki sohbetli yemeğe eşi Prof. Aysel Ekşi ile gelen Oktay Ekşi, Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Ekşi, haftaya bir kongreye katılmak üzere KKTC’ye geliyor

Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi Londra’da katıldığı toplantıda Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirirken, “Birlikteliğin yerini bölünmelerin egemen olduğu gelişmeler yaşanıyor. İtiraf edeyim endişelerim var ama yine de iyimserim” dedi.
Oktay Ekşi, İngiltere’deki etkili sivil toplum kuruluşlarından Turkish Forum UK’in düzenlediği yemekli toplantıya eşi Aysel Ekşi ile birlikte konuk oldu. Londra merkezindeki Salieri Restaurant’ta düzenlenen yemekli toplantıda, iki yıl aradan sonra bu yıl Thames Nehri çevresinde yeniden düzenlenecek olan “Türk Festivali” hakkında, Turkish Forum eski Başkanı Hasan Taşlıca konukları bilgilendirdi. Turk Festivali fikrinin 2004 yılında gündeme geldiğini hatırlatan Taşlıca, 2007 yılına kadar geleneksel olarak düzenlenen festivalin son iki yıldır yapılamadığını kaydetti.
Britanya Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Kemal Erdemol da yaptığı kısa konuşmada, “Türk medyasının önemli figürlerinden biri olan Oktay Ekşi’yi dernek olarak ağırlamamız gerekirdi ama olmadı” diyerek, bir dahaki seferde konuk etmek istediklerini bildirdi. Mesleğe Babıali’de başladığını hatırlatan Erdemol, Ekşi’yi, sürekli kirlenen Türk medyasında temiz kalan adalardan biri” olarak tasvir etti.

“Londra’da 40 yılda büyük gelişme”
Konuşmasına Gazeteci Mihrişah Safa ile eşi Turkish Forum Başkanı Zeren Safa’nın nişan yüzüklerini taktığını hatırlatarak başlayan Oktay Ekşi, 1962 yılından itibaren üç buçuk yıl Londra’da konsoloslukta mahalli katiplik yaptığını kaydetti. O yıllarda İngiliz gazetelerinde çıkan Türkiye ile ilgili tek sütunluk haberleri bile merakla takip ettiklerini anlatan Ekşi, “O yıllarda burada bu kadar Türkiye yoktu. Şimdi haftalık gazeteleriniz var. Bugünkü gelişmeler, kırk yılda Türk kökenli insanların hangi noktaya geldiğini gösteriyor” dedi.
Türkiye’deki gelişmelerle ilgili görüşlerini de paylaşan Ekşi, “Bugünkü gelişmeler, birlikteliğin yerine bölünmelerin egemen olduğu bir Türkiye’ye doğru gidiyor. İtiraf edeyim yüreğimde endişeler var ama ünlü İngiliz politikacı Winston Churchill’in, ‘Demokrasilerde halk bütün yanlışları yaptıktan sonra doğruyu bulur’ sözünün hala doğru olduğuna inananlardanım. Üzgünümki Türkiye çeşitli bölünmeler süreci yaşıyor. Ama demokrasinin, beni endişelendiren hususları tamir edici rejim olduğuna inandığım için umutsuz olmaya lüzum yok. Çağdaşlaşmış bir Türkiye özlemi içinde olan vatandaşlarla; çağdaşlaşmayı istiyormuş gibi görünen ama özünde bunu istemeyen insanların karşıtlığı iki yüz yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Bunu sosyal, hukuk ve demokrasi açısından değerlendirdiğimizde ümitsiz olmadığımı söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Hiç bir kurum aklındakini yapma hakkına sahip değil
Türkiye’nin 1946’da başlamış olan demokrasi ile çok ciddi bir olgunlaşma süreci yaşadığına işaret eden Oktay Ekşi, siyasi kadroların birbirlerinin gözünü oyma, müşkül duruma sokma ilkelliğinin rahatsızlığına rağmen olgunlaşmış demokrasi düzeyi ile bu sorunların aşılacağını ifade etti.
Sistemin dinamiklerinin hukuk dışına çıkılmasına müsaade etmeyeceğinin altını çizen Ekşi, “bugün Türkiye’de yaşanan tartışmaların hukuk içinde çözülebileceğine inanıyorum. Hükümet, siyasi partiler, bürokrasi ve TSK dahil hiçbir kurum kendi aklındakileri yapma hakkına sahip değildir” diyerek sorunların hukuk çerçevesi içinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Medyaya yönelik baskılara rağmen ifade özgürlüğünün engellenemeyeceğini, “koşullar ne olursa olsun biz ifade özgürlüğümüzü kullanıyoruz ve kullanacağız” diyen Ekşi, ekonomiyi çok iyi bilmediğini ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği günden beri izlediği ekonomi politikalarının da başarılı olduğunu söyledi. Ekşi, Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtulabilmesi için teknoloji üreten ve ekonomik açıdan güçlü bir hale gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Toplantı sonunda, Turkish Forum adına yönetim kurulu üyesi Birol Yiğitcan tarafından plaket takdim edildi. Yemeğe İngiliz İşçi Partisinden milletvekili adayı Ayfer Orhan, T.C Basın Müşaviri Orhan Tung, Baskonsolosluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Ayşegül Yeşildağlar, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Şener Sağlam, BTGB Başkanı Kemal Erdemol, İngiltere Kadın Platformu kurucusu Nilgün Yıldırım, Star Medya Grubu Başkanı işadamı Ali Özmen Safa ile Turkish Forum yönetici ve üyeleri katıldı.
Oktay Ekşi, önümüzdeki hafta bir kongreye katılmak üzere Kuzey Kıbrıs’a geleceğini de belirtti. 
Bu haber 524 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER