Meclis çevreyi konuştu

Star Kıbrıs’ın gündeme getirdiği “Cihangir çöplüğü” konusu Meclis’e taşındı. CTP Milletvekili Dr. Ahmet Gülle, “Cihangir’deki çevre sorunlarının sağlığı etkileyen ciddi boyutlara ulaştığını ve geçici önlemlerin yetersiz kaldığını” vurguladı.

Star Kıbrıs’ın gündeme getirdiği “Cihangir çöplüğü” konusu Meclis’e taşındı. CTP Milletvekili Dr. Ahmet Gülle, “Cihangir’deki çevre sorunlarının sağlığı etkileyen ciddi boyutlara ulaştığını ve geçici önlemlerin yetersiz kaldığını” vurguladı.

 

 

 

Star Kıbrıs’ın, geçtiğimiz Pazar günü birinci sayfadan duyurduğu Cihangir’deki çevre felaketi, Meclis’e taşındı. CTP Milletvekili Dr. Ahmet Gülle, yaptığı gündem dışı konuşmada, “Cihangir’deki çevre sorunlarının sağlığı etkileyen ciddi boyutlara ulaştığını ve geçici önlemlerin yetersiz kaldığını” vurguladı.

 

GÜNDEMDE ÇEVRE VARDI

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün toplandı.

Başkan Vekili Gülboy Beydağlı başkanlığında saat 10.30’da başlayan toplantının gündeminde, TDP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Akıncı’nın “Bir parkın hazin durumu ve olumsuzluğa alışmak” ve CTP Lefkoşa Milletvekili Dr. Ahmet Gülle’nin “Ülkemizde yaşanan çevre sorunları ve özellikle Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki kirlilik ve çöp sorunu” konulu gündem dışı konuşmalara yer verildi.

Gündemde ayrıca, CTP Girne Milletvekili Bayram Karaman’ın istihdamlar konulu sözlü soruya dönüştürülen yazılı sorusu da ele alındı.

Toplantının başında ilk olarak bazı tasarıların komitede ivedilikle görüşülmesine yönelik Başbakanlık tezkereleri onaylandı. Buna göre, “Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama Yabancılar Yasa Tasarısı; Uzun Vadeli Kira Yöntemiyle Taşınmaz Mal Edinme Yasa Tasarısı komitede ivedilikle görüşülecek.

 

CUMHURİYET PARKI’NA SAHİP ÇIKALIM

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndaki gündem dışı konuşmasında, Cumhuriyet Parkı’na sahip çıkılmasını istedi.

Konuşmasında, “Milletin vekillerinin bahçesi belki o kadar kötü değil ama milletin bahçesi çok kötü” diyen Akıncı, fotoğraflarla Cumhuriyet Parkı’nın bakımsız olduğunu anlattı ve parka sahip çıkılmasını istedi.

KKTC’nin en büyük yeşil alanı ve devletin adını taşıyan parkın ortasındaki çöp yığınlarını ve kırılan lambaları gösteren Akıncı, bölge halkı kovayla ağaçları sularken, örgütlü çalışması gerekenlerin kıllarını kımıldatmadığını anlattı.

 

İDARİ KOMİTE OLUŞMALI

 

CTP Milletvekili Dr. Ahmet Gülle de konuşmasında, “Ülkemizde yaşanan çevre sorunları ve özellikle Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki kirlilik ile çöp sorununu” gündeme getirdi.

Cihangir’deki çevre sorunlarının sağlığı etkileyen ciddi boyutlara ulaştığını, geçici önlemlerin yetersiz kaldığını belirten Gülle, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde de büyük bir kirlenme ve düzensizlik yaşandığını, herkesin çöplerini gelişigüzel bıraktığını kaydetti.

Sanayi Bölgesi’nde Sanayi Odası ile Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’nın da katılımıyla bir idari komite oluşturulmasını öneren Gülle, bölgedeki işyeri sahiplerinin de bu yönde talepleri olduğunu ifade etti ve basının da böylesi bir girişime destek vereceğine inanç belirtti.

 

GEREKENİ YAPACAĞIZ

 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi, Cumhuriyet Parkı’nda sorunları aşmak için projeler ürettiklerini, soruna ciddi şekilde eğilip gerekeni yapacaklarını söyledi.

Bakanlığına bağlı Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı için bütçede hiç para olmadığını kaydeden Vehbi, parkta 3 kişi çalıştığını söyledi.

Vehbi, parkın su sorununu çözecek planlamalar yaptıklarını,  her konuda projeler ürettiklerini ve geçen yıl 400 fidan diktiklerini de ekledi.

 

16 TEMİZLEDİK 12’Sİ KİRLETİLDİ

 

Ülke genelindeki çevre sorunlarına da vurgu yapan Vehbi, bakanlığın ülke genelinde 16 yerde temizlik yaptığını, ancak bunlardan 12’sinin yeniden kirletildiğini anlattı ve bölge halkının duyarlı olmasını istedi.

Asım Vehbi, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nden sorumlu Ekonomi Turizm Bakanlığı ve Lefkoşa Belediyesi’yle birlikte bölgenin yönetimi, bakımı ve idamesi konularında toplantılar yaptıklarını bildirdi.

Atık yönetim planı hazırlama yönündeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Vehbi, 2-3 yıl içinde bu projeyi hayata geçireceklerini kaydetti.

 

ÇALIŞMA BAŞLATTIK

 

Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ da, sanayi bölgelerinin sorunlu olduğunu, bir düzen getirmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

Haspolat Sanayi Bölgesi’nde aydınlatma projesinin bitmek üzere olduğunu, asfalt yolların dökümünün ardından bölgede genel bir temizlik yapılacağını kaydeden Şanlıdağ, Lefkoşa Sanayi Bölgesi için de toplantı yapıp sorunları belirlediklerini anlattı.

Şanlıdağ, su baskınları ve kirliliğin en büyük sorun olduğunu; bölgede yetki karmaşası da bulunduğunu belirtti.

 

ALAYKÖY’DE ÖNLEM ALDIK

 

Sanayi bölgesindeki iş kollarının ayrılmamasının yarattığı sıkıntılara işaret ederek, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde de benzer sıkıntının yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını açıklayan Erdoğan Şanlıdağ, yasal düzenlemelerde bölgedeki iş adamlarının görüşlerini de dikkate alacaklarını söyledi.

Meclis gelecek toplantısını pazartesi günü yapacak.

Bu haber 26 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER