Tarihi eser kaçakçılığına suçüstü

Lefkoşa Gelibolu’da Turgut Göztaşı’na ait evde yapılan aramada tarihi eserler ele geçirildi. Polis, olayla ilgili biri Rum 4 kişiyi gözaltına aldı.

Lefkoşa Gelibolu’da Turgut Göztaşı’na ait evde yapılan aramada tarihi eserler ele geçirildi. Polis, olayla ilgili biri Rum 4 kişiyi gözaltına aldı.

 

MİSLİ KADIOĞLU

 

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekipleri 18 Ekim 2007’de aldığı bir ihbarda Turgut Göztaşı’nın tasarrufunda kanunsuz eski eser bulunduğu ve satmaya çalıştığı yönünde bilgi aldı. Bu bilgi ışığında polis olayla ilgisi olduğu düşünülen Turgut Göztaşı, Galip Arnavut, Stephanos Stephanou ve Mehmet Asvaroğlu’nu tutukladı. Göztaşı’nın evinde yapılan aramada bir adet baş heykeli, bir adet daha küçükbaş heykeli, bir adet başsız ve kolsuz heykel, bir adet küçük at heykeli, 2 adet kuş heykeli, bir adet ucu sivri aslan başlı iğne, bir adet ucu yassı iğne ve çam ele geçirildi. Biri Rum, 4 zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Zanlılar hakkında mahkeme üç gün tutukluluk emri verdi.

 

ESERLERİN RESMİ TELEFONLA ÇEKİLDİ

 

Olayla ilgili mahkemede bilgi veren tahkikat memuru Aygün Karagil, ihbarı değerlendirerek Turgut Göztaşı’nın Lefkoşa’daki evini evi takibe aldıklarını kaydetti. Karagil, polis ekiplerinin aynı gün zanlı Mehmet Asvaroğlu ve Stephanos Stephanou’nun bu evden çıktığını tespit ettiklerini kaydederek, zanlıların arabasında yapılan aramada herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirtti.  Rum zanlının cep telefonunda yapılan incelemede, eski eserlerin fotoğraflarına ulaştıklarını söyleyen Karagil, bunun üzerine Göztaşı’nın evinde yapılan aramada ise bir adet baş heykeli, bir adet daha küçükbaş heykeli, bir adet başsız ve kolsuz heykel, bir adet küçük at heykeli, 2 adet kuş heykeli, bir adet ucu sivri aslan başlı iğne, bir adet ucu yassı iğne ve çam ele geçirdiklerini söyledi.

Karagil, bahse konu eski eserleri emare olarak aldıklarını kaydetti.

 

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

 

Mahkemede olayla ilgili bilgi veren tahkikat memuru Aygün Karagil, ele geçirilen eserlerin zanlı Turgut Göztaşı’ın Galip Arnavut isimli kişiden temin ettiğini iddia etti. Karagil, yaptığı soruşturmada Galip Arnavut’un şu an aranan bir şahıstan 7 bin YTL karşılığında aldığını ve Turgut Göztaşı’na satması için verdiğini öğrendiklerini kaydetti. Karagil olayla ilgili tahkikatın sürdüğünü söyleyerek, eski esrelerin ne şekilde nasıl ele geçirildiğinin tespitinin yapılamadığını söyleyerek zanlılar aleyhin 3 gün ek gözaltı süresi istedi. Polis olayla ilgili olduğu düşünülerek tutuklanan Mehmet Asvaroğlu’nun da eski eserlerin resimleri çekilirken zanlılarla birlikte olduğunu savundu. Mahkeme her dört zanlı hakkında 3’er gün tutukluluk emri verdi.

Bu haber 82 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER