Kimindir bu CYS Inter First FM?

Bir hafta baba ocağında dinleneyim diye Bursa'ya gittim. Herşey babamın uydu alıcısnı ayarlamamı istemesiyle başladı. Uydu alıcısı hala Türksat 1C'yi görüyordu. Onu Türksat 3A'ya göre yeniden ayarlamak gerekiyordu.
Bir hafta baba ocağında dinleneyim diye Bursa'ya gittim. Herşey babamın uydu alıcısnı ayarlamamı istemesiyle başladı. Uydu alıcısı hala Türksat 1C'yi görüyordu. Onu Türksat 3A'ya göre yeniden ayarlamak gerekiyordu. Türksat'ın internet sitesinde uydu frekans listesini buldum. Göz atarken “Türksat Kıbrıs Paket” başlığı altındaki kanal listesine baktım. Şaka bir tarafa 10 tane TV kanalımız olmuş. İki tanede radyo kanalı var. İşte herşeyin başladığı an.

Radyolardan biri First FM. Diğeri CYS Inter First FM. Tüm yayınlar şifresiz iken sadece CYS Inter First FM'in şifreli olması bir anda gazetecilik refleksimi harekete geçirdi. Beynimde sorular uçuşmaya başladı. Bu soruları bir kenara bırakarak ayarladığım uydu alıcısından bu radyonun yayınlarına erişmeye çalıştım. Fakat nafile. Sorular yeniden beynime üşüştü.

Sorular sizinde tahmin edeceğiniz türden sorular. Nedir bu CYS Inter First FM? Kimindir? Gerçekten KKTC'ye mi yayın yapıyor? KKTC'ye yayın yapan tüm kanallar ve radyo şifresiz iken bu radyo neden şifrelidir? İçeriği nedir? Nasıl bir yayın politkası vardır?

Soruları sorunca kendimce cevaplarda aradım. Fakat sadece ilk iki soruya kendimce mantıklı cevaplar bulabildim. Fakat bu cevaplar doğru mudur? Bilmiyorum. CYS herhalde Cyprus'ın kısaltmasıdır. Inter ise ya international'ın ya da internetin kısaltması olabilir diye düşünüyorum. First FM ise bildiğimiz First FM ise bu radyo ya internet üzerinden yayın yapan bir First FM kanalıdır ya da uluslararası yayın yapan bir radyo kanalıdır. Dolayısı ile sahibi de First FM'in sahibi kim ise bu radyonunda sahibi odur. Unutmayın, tüm bunlar benim çıkarımlarımdır. Kesin cevaplar değildir. Ben sadece beyin cimnastiği yapıyorum.

Tüm bu sorularımıza doğru cevabı kim veya kimler verir. Ya Türkiye'deki Türksat yetkililerinden cevap isteyeceğiz. Ya da YYK'dan (Yayın Yüksek Kurulu). Fakat benim bildiğim kadarıyla Türksat Kıbrıs Paketi içindeki yayınlara YYK izin veriyor. Türksat burada sadece platform sağlayıcı konumunda. Dolayısı ile YYK'dan cevapları bekliyoruz.

Bu yazıyı yazmadan önce YYK'ya ulaşıp bir e-posta ile sorularımı sorayım istedim. Fakat 7 Haziran 2010 itibariyle www.kktcyyk.org adresindeki sitede “Site şu anda güncellenmektedir. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!” ibaresiyle karşılaştım. Yani e-posta gönderebileceğim herhangi bir adres yoktu.

Neyse canım o kadarda problem değil diyeceğim, diyemiyorum. Bir ülkenin yayınları hakkındaki nihai karar makamının sitesi güncelleniyor diye niye kapalı olur? Nasıl bilgi işlem uzmanları ile çalışıyorsunuz? Sitenin yenisini bile yapıyor olsanız yayına sokana kadar eskisini kullanmanız gerekmez mi? Kurumsal kimliğinizin internet üzerindeki görüntüsüne bile sahip çıkamazken, sizler, nasıl oluyorda yayınlar hakkında karar verebilecek kadar kendinizi uzman kabul edebiliyorsunuz?

Sorularımı buradan gazetemiz üzerinden soruyorum. Gelen cevapları da burada yayınlayacağım. Fakat, ne yalan söyleyeyim cevap yazacaklarına dair fazla umudum yok. Çünkü TV ve gazetelerde Kıbrıs ağzı ile konuşulmasını yasakladıklarından beri eminim çok meşguller.
Bu haber 337 defa okunmuştur

:

:

:

: