Supreme Court’a ilk Türk avukat

Harward Üniversitesi’ni birincilikle bitiren Can Yeginsu, İngiltere’nin en yüksek mahkemesine çıkan ilk Türk avukat oldu
Harward Üniversitesi’ni birincilikle bitiren Can Yeginsu, İngiltere’nin en yüksek mahkemesine çıkan ilk Türk avukat oldu

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında daima ilk sıralarda yer alan Harvard Üniversitesi’ni, 2008 yılında birincilikle bitirerek okul tarihine adini yazdıran Can Yeginsu, İngiltere’nin en yüksek temyiz mahkemesi olan Supreme Court’a çıkan ilk Türk Yüksek Mahkeme Avukatı olarak bir ilke daha imza attı.
Henüz 29 yaşında olmasına rağmen İngiliz hukuk dünyasının ilgisini üstüne çekmeyi başaran Barrister Can Yeginsu, 8-9 Haziran tarihlerinde Supreme Court’ta görülen ve İngiltere’deki siyasal partilerin kaderini belirleyecek öneme sahip olan, ‘Parti Gelirleri ve Avrupa Konvansiyonu İnsan Hakları İlişkisi’ davasının Yüksek Avukat’ı olarak üstün bir başarıya daha imza attı. Harvard’daki mezuniyetinin ardından İngiltere’ye dönen Yeginsu, kariyer hayatına, İngiliz hukuk dünyasının en önemli şirketlerinden biri olarak kabul edilen, Four New Square Hukuk Bürosu’nda Barrister olarak başladı. Hukuk bürosunda, İş Hukuku, Kamu Hukuku ve İnsan Hakları konularında yaptığı çalışmaları ve yüksek performansı ile dikkatleri üzerine çeken Yeginsu, çok kısa bir sürede hızlı bir yol alarak İngiliz Hukuk dünyasının zirvesi olan, İngiltere Supreme Court’da Yüksek Avukatlık hakkını kazanan ilk Türk Barrister oldu.
Her yerde birinci
Can Yeginsu, Oxford Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü çifte birincilikle bitirdikten sonra, Princeton Üniversitesi’nde edebiyat çalışmaları yürüttü ve ardından hukuk kariyeri yapmaya karar verdi. Londra’daki City Üniversitesi’nde elde ettiği hukuk birinciliğinden sonra, Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk master eğitimini yine birincilikle tamamladı. Harvard Üniversitesi Hukuk Bölümü’nde iki yıl önce yaptığı mezuniyet konuşmasında ülkesine uluslararası alanda hizmet etmek istediğini dile getiren Yeginsu, mezuniyet sonrası ilk iş olarak New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Temsilciliği’nin Türkiye Misyonu’nda çalışmalar yaptı. Yeginsu’nun en büyük ideali, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davalarda temsil etmek ve bu alanda ülkesine uluslararası başarılar kazandırmak ve uzmanlık alanı olan İş Hukuku ile Kamu Hukuku konularında uluslararası hukuk danışmanlığı yaparak yine ülkesine dünya çapında katkıda bulunmak. Yeginsu, genç Türk hukukçular ile dünya çapındaki meslektaşları arasında kurulacak olan mesleki iletişim ağının çok büyük önem taşıdığını vurguladı.
Bu haber 22 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER