İnternetin en riskli olduğu ülke!

Başlığa bakıp hemen telaşa kapılmayın. İnternet güvenlik yazılımları üreten şirketlerden biri olan AVG'nin yaptığı bir araştırmanın sonucu bu.
Başlığa bakıp hemen telaşa kapılmayın. İnternet güvenlik yazılımları üreten şirketlerden biri olan AVG'nin yaptığı bir araştırmanın sonucu bu. AVG diyor ki; dünyada virüs ve kötü yazılım saldırılarına en açık ülke, Türkiye. Neticede KKTC'nin her ne kadar kendine has bazı davranış biçimleri olsa da genel olarak Türkiye ile uyumluluk gösteriyor. İnternet erişimini de genel olarak Türkiye'den sağladığımıza göre bu eğilimler bizleri de ilgilendiriyor.

Bu firma Temmuz ayının sonunda 144 ülkede 127 milyondan fazla bilgisayarda yaptığı bir araştırma ile en güvenli ve en riskli ülkeleri açıkladı.

Araştırma, Türkiye'nin, Rusya ve Ermenistan ile birlikte ilk üçe girerek, 10'da 1 oranla en riskli ülke olduğunu gösterirken, 696'da 1 oranla en güvenli ülke olduğu belirlenen Sierra Leone'yi, Nijer ve Japonya takip etti. Yani bu sonuçlar diyor ki, Türkiye'de her 10 kullanıcıdan biri virüs saldırısına uğrayabilir. En düşük ülkelerde ise 696 kullanıcıdan biri saldırıya uğrayabilir.
Türkiye'nin sonucu olan 10'da 1 oranı, dünya ortalaması olan 73'de 1'e göre oldukça yüksek bir oran. Bu neden kaynaklanıyor derseniz benim basit ve dile pelesenk olmuş bir tespitim var: “Biz Türk’üz bize bir şey olmaz”.

Araştırma diyor ki;, internette sörf yaparken virüs ya da kötü yazılımlara rastlamanın en önemli nedenlerinden birini, özellikle internetteki risk ortalamasının diğer ülkelerden daha yüksek olduğu Türkiye gibi ülkelerde, yasal olmayan sitelere girme eğiliminin daha yüksek olması olarak belirtti. İlginçtir, underground tabir edilen bu tip sitelerde ciddi bir Türk hakimiyeti var. Bu durumun ise internetin yapısını da bilen sosyologlar tarafından araştırılması gerekiyor.

Araştırma nasıl korunulması gerektiğini de söylüyor: 'Koruyucu virüs programlarını kullanmak, İnternet kafe gibi halka açık yerlerde bulunan paylaşıma açık bilgisayarlarda e-posta ve benzeri hesaplara girildiğinde, bilgisayar teslim edilmeden önce, girilen sitedeki hesabı ya da oturumu ve tarayıcıyı kapatmak ve bilgisayarda herhangi bir şifre ya da kişisel bilgiyi kaydetmemek.'
Bizim size tek tavsiyemiz ise dikkatli olun demek.
En riskli ve güvenli ilk beş ülke sıralaması ise şöyle:

EN RİSKLİ ÜLKELER


1. Türkiye: 10 kişiden 1'i

2. Rusya: 15 kişiden 1'i

3. Ermenistan: 24 kişiden 1'i

4. Azerbaycan: 39 kişiden 1'i

5. Bangladeş: 41 kişiden 1'i


EN GÜVENLİ ÜLKELER


1. Sierra Leone: 696' kişiden 1'i

2. Nijer: 442 kişiden 1'i

3. Japonya: 403 kişiden 1'i

4. Togo: 359 kişiden 1'i

5. Nambiya: 353 kişiden 1'i
Bu haber 308 defa okunmuştur

:

:

:

: