Bayramda ekonomiye can verin

Türkiye basınından hepimiz yapılan “Alın verin, ekonomiye can verin” isimli kampanyayı hatırlıyoruz. TOBB’un “Kriz varsa çare de var” kampanyasının ardından Mehmet Ali Yalçındağ’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Reklam Konseyi, “Alın verin, ekonomiye can verin” kampanyasını başlatmıştı.
Türkiye basınından hepimiz yapılan “Alın verin, ekonomiye can verin” isimli kampanyayı hatırlıyoruz. TOBB’un “Kriz varsa çare de var” kampanyasının ardından Mehmet Ali Yalçındağ’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Reklam Konseyi, “Alın verin, ekonomiye can verin” kampanyasını başlatmıştı. Mehmet Ali Yalçındağ, “Alın verin, ekonomiye can verin” kampanyasının, bir küçük sakız almanın bile ülke ekonomisine nasıl olumlu etki yaptığını anlattığını vurguladı. Bu sakız reklamı ile ilgili olarak ekonomist PROF. Deniz Gökçe, Türkiye Reklam Konseyi’nin kampanyası çerçevesinde hazırlanan filmde bakkal oldu. Gökçe, elindeki sakızı gösterip, şu mesajı verdi: “Bu sakız tüm ekonomik krizlere iyi gelir, sakinleştirir. Birisi bir sakız alır, bakkal kazanır. Bakkal eve giderken meyve sebze alır. Manav kazanır, yetiştiren köylü kazınır, ülke kazanır. Krizin son kalan etkileri de ortadan kalkar. İyisi mi sizde bir sakız alın. Ekonomik kriz sakinleşsin. Çekinmeyin alın verin ekonomiye can verin.”

Bu reklam esasen üniversitelerde anlatılan ekonomik hareket döngüsünün basit bir ifadesidir. Yani bir ülkede var olan emek, sermaye ve ürün piyasası ile devlet-özel sektör ilişkilerinin oluşturduğu ekonomik döngü, bireylere istihdam yaratmakta, özel sektör ürettiğini veya ithal ettiğini satmakta, hükümet ise ekonomik katma değere göre vergi toplayıp cari giderleri karşılamakta ve geriye kalanı ile de yatırım yapabilmektedir. Bu döngünün etkin çalışarak kalkınma ve refah getirmesi için olmazsa olmaz şart ekonomideki tüketimin yani talebin yaratılması gerekmektedir. İşte bu nedenledir ki, ülkede kazılan paranın Güney Kıbrıs’ta ve yurt dışında harcanması ülkedeki talebi olumsuz etkilerken, üretime, yatırıma, devlet gelirlerine ve istihdama zarar vermektedir. Başka bir ifade ile, kendi ülkemizde harcama yapmamakla veya tatilimizi yurt dışında yapmakla aslında şikayet ettiğimiz ekonomik kötüleşmeyi ve işsizliği bizlerde körüklemiş oluyoruz. Tabii ki, “alın verin ekonomiye can verin” sloganı ile Güney Kıbrıs’a kıyasla ülkemizde daha pahalı ve kalitesiz ürünleri satın alın şeklinde bir iddiada bulunamayız. Aksine, alınan önlemler sonrası Güney Kıbrıs’a göre ülkemizde daha ucuza ve hatta daha kaliteli olan ürünleri Güney Kıbrıs’tan almayın uyarısında bulunmak istiyoruz. Aksi takdirde, bunu yapmakla ülkemizdeki kötü ekonomiden ve işsizlikten şikayet etme hakkımız olamaz diye düşünüyorum. Bu tespit üzerine aşağıdaki şarkı sözlerini hatırlatmak istiyorum.

Günün Sözü: Kendim ettim kendim buldum. Gül gibi sararıp soldum. Eyvah eyvahBu haber 260 defa okunmuştur

:

:

:

: