Hocalı katliamı Hocalı Anıtı'nda anıldı

Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde 1992'de yapılan katliamda hayatını kaybedenler Ankara'da da anıldı.
Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde 1992'de yapılan katliamda hayatını kaybedenler Ankara'da da anıldı.

Keçiören Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, olayda hayatını kaybedenler için Azerbaycan Büyükelçiliği ve Keçiören Belediyesi iş birliğinde, ilçede bulunan Hocalı Anıtı'nda anma programı düzenlendi.
Anma törenine, Azerbaycan Milletvekili Elvan Memedov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bagirov, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye Azerbaycan Derneği Başkanı Sinan Oğan ve Türkiye'de eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Hocalı Anıtı'na çelenk konularak saygı duruşunda bulunulmasının ardından, şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu.

İNSANLIĞIN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI KARA GÜN

Törende konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Hocalı katliamının insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bir kara gün olduğunu ve unutulmaması gerektiğini belirtti.
Bu kara günün unutulmaması ve insanlığa hatırlatılması için 2005 yılında Keçiören'de Hocalı şehitleri adına anıt dikildiğini hatırlatan Başkan Ak, ''Keçiörenliler olarak Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının dalgalandığı bu anıtın burada bulunmasından gurur duyuyoruz. Bir insanlık ayıbı olan bu kara günü lanetliyorum. Hocalı'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum'' dedi.

KATLİAM YAPANLAR CEZALANDIRILMADI

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bagirov da Hocalı katliamını gerçekleştirenlerin bugüne kadar cezalandırılmadığını ifade ederek, bunun yeni nesillere ve dünyaya anlatılması için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.
Hocalı katliamının canlı tanıklarından olduğu belirtilen Azerbaycan Milletvekili Elvan Memedov ise insanlığa ve İslam dünyasına karşı 20. yüzyılda pek çok soykırım işlendiğini ancak bunların dünyadaki hakim güçler tarafından görmezden gelindiğini kaydetti.
Bu haber 44 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER