KKTC, Ekonomik işbirliği toplantısında

KKTC, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bölgesel Planlama Konseyi 20. Toplantısı’nda temsil edildi.

KKTC, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bölgesel Planlama Konseyi 20. Toplantısı’nda temsil edildi.
DPÖ’den yapılan açıklamaya göre, 16-18 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bölgesel Planlama Konseyi 20. Toplantısı’nda KKTC’yi Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Ekonomik Planlama Dairesi Başkanı Ödül Muhtaroğlu, Dışişleri Bakanlığı Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler Müdürü Zehra Başaran, İslam Konferansı Örgütü ile İlişkiler Müdürü Mustafa Lakadamyalı, DPÖ Planlama Uzmanı Fezile Gür ile Dışişleri Bakanlığı Üçüncü Sekreteri Birsen İkizer’den oluşan heyet temsil etti.
Toplantılarda KKTC heyeti adına Ödül Muhtaroğlu, Mustafa Lakadamyalı ve Zehra Başaran KKTC ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı arasında ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi konularında konuşmalar yaparak; başta turizm, tarımsal ürünler, inşaat ve üniversite sektörlerinde ticari ve ekonomik işbirliğine hazır olduklarını ve katkı beklediklerini vurguladı.
KKTC heyeti, temasları sırasında TC Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve EİT Genel Sekreteri Muhammed Yahya Maroofi ile de görüşmeler yaptı.
Toplantılara katılan 10 ülkenin temsilcileri ile yapılan temas ve görüşmelerde özellikle turizm ile sportif alanlarda önemli gelişme ve kazanımlar elde edildi.
Türkiye, İran ve Pakistan tarafından 1985 yılında kurulan ve üye sayısı 1992 yılında Orta Asya Cumhuriyetlerinin katılımıyla 10’a çıkan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 11. Bakanlar Konseyi’nde 28 Kasım 1992 tarihinde kabul edilen modaliteler çerçevesinde KKTC’de başta Bölgesel Planlama Konseyi toplantıları olmak üzere, teknik, ekonomik ve kültürel içerikli tüm komite toplantıları, uzmanlar grubu toplantıları ve seminerlerde temsil ediliyor.
Bu haber 30 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER