Türkiye’nin muhafazakar partili dostları gurubu kuruldu

Dünyanın en ünlü think-tank düşünce kurumundan Fadi Hakura, yaptığı konuşmada AK Partisi iktidarını överek, partinin şahıs olarak çok ilginç, hem laik, hem liberal politikacılara sahip olduğunu ve AKP geleneğinin hep ilerici gündemden yana bulunduğunu söyledi.

 LONDRA’DA  SOFRA RESTAURANT’DA İLK TOPLANTISINI YAPAN GRUPTA, 2 MUHAFAZAKAR MİLLETVEKİLİ, TÜRK BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ, MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VE AKADEMİSYENLER BULUNUYOR. GÖLGE İÇİŞLERİ BAKANI DOMINIC GRIEVE, GÖLGE ADALET BAKANI  DAVİD BURROWES, MİLLETVEKİLİ ADAYI NICK DE BOIS’IN  KATILDIĞI TOPLANTIDA,  İNGİLİZ MUHAFAZAKAR PARLAMENTERLER, TÜRKİYE’ ve AKP İLE İLGİLİ  ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

 

Dünyanın en ünlü think-tank düşünce kurumundan Fadi Hakura,  yaptığı konuşmada AK Partisi iktidarını  överek, partinin şahıs olarak çok ilginç, hem laik, hem liberal politikacılara sahip olduğunu ve AKP geleneğinin hep ilerici gündemden yana bulunduğunu söyledi. Hakura, Güney Doğu’daki Kürtlerin, Türkiye’den ayrılacağı konusunda abartılı  paranoya bulunduğunu belirterek, Kürtlerin Türkiye’den ayrılmayacak kadar milliyetçi ve vatansever olduklarının altını çizdi.Toplantıda, Kıbrıs konusunda en fazla birleşmeden yana 2 liderle sonuca gidilmezse, adanın bölünme trajedisinin yaşanacağını  öne süren Hakura, “ Bu da Türkiye’nin AB’ye üyeliğinden daha fazla, teknik sorun yaratır” dedi.

Hakura, “ Ada, Tayvan veya Vatikan’a dönebilir

 

 

MİHRİŞAH SAFA

 

 

GEÇTİĞİMİZ yıl Londra’da kurulan “Türkiye’nin İşçi Partili Dostları” grubundan sonra, şimdi de “Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları” lobisi kurularak, sonbahardaki büyük tanıtım atağı öncesi gövde gösterisi yaptılar.

Gölge Muhafazakar Kabineden iki bakan , milletvekili adayı ile Ingiliz belediye yöneticilerinin katıldığı toplantıdan, Türkiye ve AK Parti İktidarını öven mesajlar çıkarken;   Dünyaca ünlü think-tank kuruluşu Chatham House’da görevli Fadi Hakura, AK Partide şahıs olarak çok ilginç, hem liberal, hem laik politikacıların bulunduğunu, bu nedenle şahıslara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. “ AK Parti geleneği hep ilerici gündemden yana olmuştur. Türkiye, IMF olsa da olmasa da, sosyal, ekonomik ve politik olarak ileri gidiyor” dedi.

 

Londra’nın ünlü Türk restoranı Covent Garden’daki Sofra Restoranda ilk toplantısını yapan “Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları” grubu,  amaçlarını  güçlü Türk-İngiliz ilişkilerini desteklemek, ikili ticaret ve iş ilişkilerine  yardımcı olmak , Türk ve İngiliz muhafazakar partiler arasındaki ilişkiyi artırmak, Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekleyici lobi faaliyetleri yapmak olarak açıkladı ve resmi  kuruluşun sonbaharda , çok daha geniş bir katılımla gerçekleşeceğini belirtti...

Enfield Belediyesi Meclis Üyesi Kıbrıs asıllı muhasebeci Ertan Hürer’in başkanlığında kurulan “Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları” gurubunun ilk kuruluş toplantısına,  grubun kurucuları Gölge İçişleri Bakanı Dominic Grieve, Gölge Adalet bakanı David Burrowes,  milletvekili adayı Nick de Bois,  Enfield Belediyesinin eski belediye başkanı Doğan Delman,  Westminster Belediyesi meclis üyesi Harvey Marshall, akademisyenler Dr. Onur Çetin, Dr. Sehnaz Bunglawala, St. Albans belediyesi meclis üyesi Salih Gaygusuz katıldı.

Ev sahipliğini ünlü restorantör Hüseyin Özer’in yaptığı geceye, çok sayıda İngiliz ve Türk politikacı, işadamı ve akademisyen katıldı. Konuklara  Türk mücevher firması “Goldaş” ın hazırladığı, Muhafazakar Partinin sembolü  gümüşten “meşe” ağacı şeklinde rozetler dağıtıldı.

Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları Grubu başkanı Ertan Hürer, Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında köprüden çok, arabulucu bir ülke olduğunun altını çizerek, lobi grubununun iki ülke arasında her türlü ilişkinin gelişmesini yükselteceğini, Türkiye’nin batılı kurumlarla kuvvetli bağlarına dikkati çekip, bölgesel rolünün önemini anlatıp , AB’ye üyeliği lehinde lobicilik yapacağını söyledi.

Toplantıda konuşan Gölge İçişleri Bakanı ve kuruculardan milletvekili Dominic Grieve, Oxford Üniversitesinde okurken 2 defa geldiği ülkemizde, Yunanlıların olumsuz propagandasına rağmen sınırdan girer girmez Edirne yolunda kendisine elma ikram eden satıcıyla birlikte “gözünün açıldığını” ve Türkiye sevgisinin doğduğunu belirterek, “ Türkiye oldukça efektiv bir ülke. Britanya’da gerek Türkiye, gerekse Kıbrıs’tan gelen dinamik bir Türk toplumu yaşıyor. Barışçıl  bir dünyada yüksek kaliteli bir yaşam yaratabilir ve yaşayabiliriz” diye konuştu.

Söz alan Gölge Adalet bakanı  milletvekili David Burrowes ise toplantıya yoğun işleri nedeniyle katılamayan Londra Belediyesinin Türk asıllı başkanı Boris Johnson adına özür diledi. Burrowes, Muhafazakar Dostluk gurubunun üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Ankara’daki gençlik ıslah evlerinden ve sistemlerinden övgüyle söz etti. Burrowes, Muhafazakar Parti iktidara geldiğinde Dostluk Grubunun ileride büyük rol oynayacağını söyledi.

 

“AK PARTİSİNİN GÜNDEMİ HEP İLERİCİ OLDU. TÜRK REFORMLARI HİÇ DURMAYACAK

 

Dünyanın en güçlü ve ciddi think-tank kurumlarından Chatham House’dan Fadi Hakura,  kuruluş toplantısının ana konuşmacısı olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması, türban, anayasa değişikliği, Kürt, Kıbrıs konularında konuştu. Hakura, türban konusunun özellikle elitler arasında öne çıktığını, bunun merkezi Türk politikasına yakışmadığını belirterek, Türkiye’nin geleceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Hakura, Türkiye’nin 84 yıldır hep tartışmalar içinde olduğunu belirtti, “ Dinamikler hep itici oldu. Türkiye’de reformlar hiç durmayacaktır. AK parti iktidarı Türkiye’de çok olumlu değişiklik yaptı. Partiyle ilgili tartışmalar herşeyin sonu değil. Laiklik, din konularında çok pragmatik görüşler var. Batılı seçmenlerde olduğu gibi Türkiye’de genel sağlık politikası, sosyal reformlar, yolsuzluk konuları da gündemde. “ dedi. Hakura, AK Partinin kapatma davasıyla ilgili bir soruya, “ Partide, Tayyip Erdoğan gibi anahtar isimler yasaklanabilir. Partiden çok parti hareketi önemlidir. Türkiye Avrupa’dan çok farklı. Sosyal mühendislik, Türkiye’de yukardan aşağıya işliyor. Halbuki bu Avrupa’da tersinedir. Türkiye’nin geleceği, daha liberal olacaktır. AKP ülkeye işlerlilik getirdi. AKParti geleneği hep ilerdi gündemde oldu. Türkiye’de sosyal, ekonomik, politik gelişmeler, IMF olsa da işler, olmasa da.. Türkiye’de muhafazakar politikacılara , şahıslarına bakın.. Ne kadar farklılar.. Örnek Abdüllatif Şener. Eşi türbanlı. AK Partisinden istifa etti. Ancak liberal ve laik. AKP Hareketinde böyle başka politikacılar da var. Türkiye’de sağ politikacılar çok enerjetik ve devamlı kendilerini yeniliyorlar. “ yanıtını verdi.

 

“KIBRIS’TA 2 İDEOLOJİK KARDEŞ VAR. ONLARLA BİRLİK SAĞLANAMAZSA, ADA BÖLÜNÜR. KIBRIS TAYVAN VEYA VATİKAN’A DÖNEBİLİR

 

Kıbrıs konusunda da konuşan Fadi Hakura, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ı 2 ideolojik kardeşe benzeterek, “ Adada birleşmeye en fazla istekli iki liderle, sorun çözümlenemez, ada birleşemezse, Kıbrıs’ta iki ayrı varlık olacak bu da yolun sonu demektir. Talat ve Hristofyas’tan fazla birleşmeyi isteyen politikacılar bulunamaz. Başarılı olamazlarsa, trajik olarak Kıbrıs Tayvan veya Vatikan’a dönebilir. Kıbrıs konusu, ambargolar, izolasyonlardan daha da ötede bir konudur. Yolun sonu adanın bölünmesidir. Bu da teknik olarak, Türkiye’nin AB üyeliğine geçmesinden daha fazla problem yaratır”

 

 

KÜRT SORUNU TÜRKİYE’NIN ABARTTIĞI, PARANOYA YAPTIĞI BİR KONU

 

Kürtlerle ilgili bir soruya, Türkiye’de Güney Doğu’daki Kürtlerin ayrılıp, başka devlet kurma gibi bir abartılmış paranoya bulunduğunu öne süren Fadi Hakura, “Türkiyedeki Kürtlerde çok yüksek milliyetçilik, vatanseverlik duygusu var. Vatanlarından ayrılmak istemiyorlar. “ yanıtını verdi.

Muhafazakar Grubun, sonbaharda resmi kuruluş törenini gerçekleştireceği ve Muhafazakar Partinin kilit isimlerinin bu toplantıya katılacağı bildirildi.

Bu haber 220 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER