MUHAFAZAKÂRLARDAN LOBİ ÇALIŞMASI

Türkiye’nin Muhafazakâr Partili Dostları Lobi Grubu, Manchester’da düzenlenen parti kongresine tam kadro katılarak, lobi çalışması yaptı.

Türkiye’nin Muhafazakâr Partili Dostları Lobi Grubu, Manchester’da düzenlenen parti kongresine tam kadro katılarak, lobi çalışması yaptı. 

Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde Muhafazakâr Parti, on binlerce Türkçe konuşan seçmenin yaşadığı Edmonton bölgesinde Andrew Charalambous’u aday gösterdi.


Mihrişah Safa


TÜRKİYE’nin Muhafazakâr Partili Dostları Lobi Grubu, Manchester’da düzenlenen parti kongresine tam kadro katılarak, lobi çalışması yaptı.
Manchester’daki 126’ıncı parti kongresinde bir hafta boyunca Türk lokumu, şarabı ve Türk kahvesi ikram eden lobi grubu standı, partililerin akınına uğradı. Lobi grubu yöneticileri Dr. Onur Çetin, Ertan Hürer’in başkanlığındaki lobi grubunun yer aldığı stand’e, Parti Başkanı Eric Pickles, gölge Dışişleri Bakanı William Hague, gölge Avrupa bakanı Marc Francois, gölge Uluslararası Gelişme Bakanı Andrew Mitchell, gölde Adalet Bakanı Andrew Burrowes’un da aralarında bulunduğu 150’ye yakın parlamenter ve partili katılarak, destek verdiler.
Beş gün süren kongre sürecinde Türk standını ziyaret edenler arasında Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Dan Hannan, Geoffrey Van Orden ve Syed Kamall de bulundu .
Lobi grubu yöneticileri gördükleri ilgiden oldukça memnun olduklarını dile getirerek, Muhafazakar çok sayıda partilinin lobi grubuna üye olduğunu ve Türkiye’nin A.B üyeliğine tam destek verdiklerini ifade ettiklerini söylediler.

TÜRK MAHALLESİNDEN RUM ADAY

Bu arada Kuzey Londra’da Türkçe konuşan nüfusun en yoğun yerleşim bölgelerinden Edmonton’dan Muhafazakârların adayı Rum asıllı Andrew Charalambous da Türk standini ziyaret etti. Lobi grubu üyeleri, kongre boyunca Charalambous’un promosyonunu yaparak, Rum asıllı adaya destek verdiler. Şu anda bu bölgede, 1997 yılından beri İşçi Partili Andy Love milletvekili. Love, Türk toplumunun yakından tanıdığı milletvekillerinden biri.

Lobi grubu ayrıca parti kongresinde Avrupa Azerbeycan Derneği ve Polonya’nın Muhafazakar Partili Dostları Grubuyla da ortak çalışma sergileyerek, seminerler düzenledi.

Her iki lobi grubu yetkilileri, Türkiye’nin Avrupa Birliğiyle ilişkileri ve üyeliği sürecine yakın destek verdiklerini belirterek, Azerbeycan ve Polonya’nın bu süreci dikkatle izlediğini belirttiler. Ayrıca Türk Dostluk Grubuyla yakın işbirliği içinde bulunmaktan memnunluk duyduklarını dile getirdiler. Türk ve Polonya lobi grubu ortak etkinliğinde konuşan Polonya’nın Muhafazakâr Partili Dostları Grubu Başkanı Teresa Potocka, Türkiye ve Polonya’Nın ilişkilerinin 1533 Sonsuzluk Barışı anlaşmasına kadar gittiğine işaret etti. Türkiye’nin son 90 yıldır Batı’ya doğru hareket ettiğine işaret eden Potocka, “ Konuşma özgürlüğüne kısıtlama getiren 301 numaralı kanunun, modern Türkiye’de yeri yoktur” yorumunda bulundu.

Türk lobi grubu, genel seçim öncesi yapılan son Muhafazakâr parti kongresinde başarılı bir çalışma sergilediklerini belirterek, seçimlere kadar Muhafazakar partili milletvekili adaylarına her desteği vereceklerini açıkladı.
Bu haber 216 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER