Dijital yuan ilk defa vadeli işlem piyasasında kullanıldı

Çin’in merkez bankası dijital para birimi dijital yuan, ilk kez bir “vadeli işlem piyasasında” kullanıldı. Çin’in Dalian şehrindeki bir teslimat deposuna “depolama ücreti” olarak dijital yuan aracılığıyla ödeme yapıldı. Bu da dijital yuanın ilk kez yerel vadeli işlem piyasasında kullanımının gerçekleştiği anlamına geliyor.Dün (23 Ağustos 2021) Çin yerel haber merkezi China Securities Journal tarafından yapılan haberde, Dalian Ticaret Borsasının Dalian Liangyun Group Storage and Transportation Co., Ltd.’ye ödemeyi dijital yuan ile yaptığı belirtildi.Bank of Communication’ın (İletişim Bankası) yerel şubeleri ile Çin Halk Bankasının Dalian şubesinin işleme yardımcı olduğu eklendi. Habere göre, e-CNY kullanılarak yapılan bankalar arası ödeme, gerçek zamanlı olarak maliyetsiz, verimli ve uygun bir ödeme seçeneği sağladı.2021 yılının başlamasıyla birlikte Çin’in Xiong’an bölgesi ve Shenzen şehri de dahil olmak üzere ülkenin birkaç önemli şehrinde e-CNY pilotu denenmişti.

Çin dijital yuan ile yarışı önde götürüyor

Tüm dünyada merkez bankası dijital para birimi yarışının rüzgârı eserken Çin, yarışı önde götüren birkaç ülkeden biri. Birçok testneti yapılan, airdrop ile vatandaşlarına dijital yuan dağıtan Çin, dün gerçekleştirilen işlem ile birlikte yarıştaki yerini bir kez daha hatırlattı.Başarılı testnetlerinin ardından dijital yuanın gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek kış olimpiyatlarında kullanılması planlanıyor. Pekin’deki Kış Olimpiyatları sırasında ülkeye gelen yabancı ziyaretçiler, yerel bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan Çin’in dijital para birimine erişebilecek ve deneyebilecek.

Çin'in kripto varlıklar konusundaki tavrı kava karıştırıyor

Çin kripto para konusunda oldukça çelişkili günler geçiriyor. Merkez bankası dijital para birimi dijital yuanın gelişimiyle öne çıkmasının yanı sıra kripto para madenciliğine karşı katı kararlarıyla gündeme gelmekte. Hash rate payı düşüşte olan Çin’in yargı mercileriyle de sıkıntı yaşadığı gözlenmekte.Shandong eyaletinin yüksek mahkemesi geçtiğimiz günlerde 2017 yılından beri süren bir “sözleşme anlaşmazlığı” davasında bir karar verdi. Kararda kripto para yatırımının Çin yasaları tarafından korunmadığı ibaresi yer alıyordu. Ancak bu karar daha önce Çin mahkemelerinde alınan kararlara ters düşmekte. Çin’in kripto para madenciliği baskıları, kripto para kullanımı ve yasalar tarafından korunumu hakkındaki fikirleri sürekli çelişmekte. Kendi merkez bankası dijital para birimi dijital yuana yönelimi sağlamak istiyor ancak kripto para sektörünün ilgisini tamamen kaybetmek istemiyor olabilir.
Bu haber 95008 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER