ESNAFIN DÖVİZLE HİZMET VERMESİ NORMALDİR

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Örgütlenme ve Birliklerden Sorumlu Başkanı Mahmut Kanber, esnafın döviz üzerinden hizmet vermesinin, ülkede her şey dövize endeksliyken normal bir durum olduğunu dile getirdi…

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Örgütlenme ve Birliklerden Sorumlu Başkanı Mahmut Kanber, esnafın döviz üzerinden hizmet vermesinin, ülkede her şey dövize endeksliyken normal bir durum olduğunu dile getirdi…

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Örgütlenme ve Birliklerden Sorumlu Başkanı Mahmut Kanber, ülkedeki plansızlığın ekonomik bozukluk yarattığını savundu. Ülkede siyaset edenlerin ekonomiyi iyi yönetemediğini belirten Kanber, esnafın ciddi sıkıntılar içerisinde olduğuna vurgu yaptı.

Esnafın döviz üzerinden hizmet vermesinin, ülkede her şey dövize endeksliyken normal bir durum olduğunu dile getiren Mahmut Kanber, ADA TV’de Aslıhan Ünver’in sorularını yanıtladı.

Esnafa enerji alanında teşvik verilmediğini ve işletmecilerin giderlerinin döviz üzerinden gerçekleştiğini vurgulayan Kanber, iğneden ipliğe her şey ithalken esnafın Türk Lirası üzerinden hizmet vermesinin mümkün olmadığını savundu.

Sırasıyla tüm sektörlerin döviz üzerinden hizmet vermeye başlayacağını duyuran Kanber; “Tüketici de kendi kaynaklarının dövize endekslenmesiyle mücadele etmeli. Dövizle satana tepki göstermek yerine kendisi de kazancının dövize endekslenmesini talep etmelidir çünkü ülkede Türk Lirası'nın etkinliği yoktur” dedi.

ESNAF SIKINTI İÇERİSİNDE

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Örgütlenme ve Birliklerden Sorumlu Başkanı Mahmut Kanber sözlerinin devamında şunları kaydetti; “Ülkenin kültürünü oluşturan yapılar değişiyor. Plansızlık ekonomik bozukluğu yaratıyor. Esnaflar direkt etkileniyor bu durumdan ve ciddi sıkıntı içerisindeler. Bu mücadeleden her şeye rağmen vazgeçmiyoruz ancak bunun bir sonu olmalı. Ülkede siyaseten edenler ekonomiyi iyi yönetemiyor. Bu ekonomik alandaki sıkıntılardan ancak daha doğru bir yönetim ile kurtulabiliriz.”

İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY İTHAL

“Enerji maliyetlerinde esnafa bir teşvik yok. İş yerlerinde enerji maliyetlerinin enerji dilimi sabitlenmiştir. İşletmecilerin giderleri döviz üzerinde ödeniyor. Tükettiğimiz tüm ürünler dövizle gerçekleşiyor, iğneden ipliğe her şey ithal. Bu alanda her şey döviz ile gerçekleşirken esnafın kendi yaşamını Türk Lirası ile idame ettirebilmesi mümkün değil.”

TÜM SEKTÖRLER DÖVİZE GEÇECEK

“Aslında tüm esnaf dövize geçmiş durumdadır. Esnafın Euro'ya geçmesi aslında kendi yaşadığı sıkıntılara bir tepki niteliğindedir. Bu bir kurtuluş değil bu bir tepki. Esnaf parçaları dövizle alıyor ve müşteriden Türk Lirası alınca haliyle zarar ediyorlar. Berberlerin tükettiği tüm ürünler ithal ve doğrudan dövizle geliyor. Tüm ödemeler dövizle olurken ve fiyatlar sürekli değişirken her gün zam yapılamayacağı için esnaf da döviz üzerinden hizmet veriyor. Tüm sektörler sırayla dövize geçecek göreceksiniz.”

DÖVİZ ENDEKSLİ SATIŞ YASADIŞI DEĞİL

“Ülkedeki arabalar, kiralar, arsa, ev nereye bakarsanız bakın her şey dövize endeksliyken, esnaf neden döviz uygulamasına geçmesin? Tüketici de kendi kaynaklarının dövize endekslenmesiyle mücadele etmeli. Dövizle satana tepki göstermek yerine kendisi de kazancının dövize endekslenmesini talep etmelidir çünkü Türk Lirası'nın etkinliği yoktur ülkede. Dövizle satış tüzüğe aykırı olabilir ama yasalara aykırı değildir. Tüzükler ve sorunlar için düzenleme yapılmalıdır. Tüm meslek gruplarının da bu duruma yöneleceği bilinmelidir.”


Bu haber 131 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER