ARTIK BAZI TUTUKLULARA KELEPÇE TAKILMAYACAK

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan değişiklik ile birlikte bazı suçların haricinde, tutuklulara kelepçe takılmaması yönünde uygulama başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan değişiklik ile birlikte bazı suçların haricinde, tutuklulara kelepçe takılmaması yönünde uygulama başlatıldığını açıkladı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın mahkemeye elleri kelepçeli çıkarılan eczacılardan özür dilenmesi gerektiği yönündeki konuşmaya yanıt veren İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, hükümet olarak özür dilediklerini vurguladı. Oğuz, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan değişiklik ile birlikte bazı suçların haricinde, tutuklulara kelepçe takılmaması yönünde uygulama başlatıldığını açıkladı.

Dursun Oğuz, Meclis’te konuşarak, 26 Haziran 2024 tarihinde, Tutuklu Kişilerin Sevk ve Taşınması Emirnamesi’nde bir değişiklik yapıldığını buna göre; tutukluların, kelepçesiz bir şekilde mahkemeye sevk edilebileceğini bildirdi.

Ancak somut olayın özelliğine göre ilgili polis amirinin talimatı ile taammüden katil ve adam öldürme suçları ile taammüden katillik ve intihara ilişkin suçların bu uygulamanın dışında olduğuna dikkat çeken İçişleri Bakanı Oğuz, '26 Haziran 2024 tarihinde yapılan değişiklik ile tutuklular mahkemeye kelepçesiz bir şekilde sevk edilebilir. Bu durumda, yeterli polis gücü ile tedbir alınır” ifadelerini kullandı.

ECZACILARLA İLGİLİ ÖZÜR DİLEDİ

Erhürman, Meclis kürsüsünde, mahkemeye elleri kelepçeli çıkarılan eczacılardan özür dilenmesi gerektiğinin altını çizdi. İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, eczacıların elleri kelepçeli şekilde mahkemeye çıkarılmasının yanlış olduğunu işaret ederek özür diledi. Bakan Oğuz, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, şunları açıkladı:

“Adalet herkes için gereklidir. Kurumların ve insanların güvenlik ve itibarının korunması gerekiyor. İnsanların hak etmediği şekilde ellerinin kelepçelenerek çıkarılması hepimizin yüreğini sızlattı.

26 Haziran 2024 tarihinde, Tutuklu Kişilerin Sevk ve Taşınması Emirnamesi’nde bir değişiklik yapıldı. Ancak somut olayın özelliğine göre ilgili polis amirinin talimatı ile taammüden katil ve adam öldürme suçları ile taammüden katillik ve intihara ilişkin suçlar hariç, tutuklu kelepçesiz bir şekilde sevk edilebilir. Bu durumda, yeterli polis gücü ile tedbir alınır. Yani 26 Haziran 2024 tarihinden itibaren ilgili amirin yetkisi dahilinde, kelepçe takılmaması yönünde uygulama başlatılmıştır. Şu andaki uygulama bu şekildedir”
Bu haber 128 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER